33 814 000 SEK
Omsättning
▲ 27,7%
1 814 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 35%
60,9%
Soliditet
Mycket God
5,2%
Vinstmarginal
Stabil
1 150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-12-22

Substansvärdering

Tillgångar:17 292 032 SEK
Skulder:-6 115 606 SEK
Substansvärde:9 000 675 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxt med betydande förbättringar i både omsättning och resultat, vilket indikerar en positiv marknadsutveckling och effektiv verksamhet. Trots en liten minskning av eget kapital, som kan förklaras av utdelning eller investeringar, uppvisar bolaget en mycket god soliditet och stabil vinstmarginal. Den snabba tillväxten i tillgångar tyder på att företaget investerar för framtiden, vilket är positivt i en expanderande bransch.

Företagsbeskrivning

Bolaget är verksamt inom tillverkning och försäljning av värmepannor, ackumulatortankar och solfångarsystem, en bransch som växer i betydelse i takt med ökad efterfrågan på hållbara energilösningar. Den starka tillväxten i omsättning och resultat reflekterar sannolikt en ökad marknadsacceptans för dessa produkter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 1 344 000 SEK till 1 814 000 SEK, en ökning på 35.0%, vilket indikerar att företaget inte bara växer utan också förbättrar sin lönsamhet.

Soliditet: En soliditet på 60.9% är mycket stark och visar att företaget i hög grad finansieras med eget kapital, vilket ger god stabilitet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital minskade något från 9 170 800 SEK till 9 000 675 SEK, en minskning på 1.9%. Detta kan bero på utdelning till ägarna trots ett positivt resultat, eller på investeringar som ännu inte gett avkastning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 26 585 957 SEK till 35 002 989 SEK, en tillväxt på 27.7%, vilket visar på stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den lilla minskningen av eget kapital på 170 125 SEK trots ett positivt resultat kan tyda på att ägarna tar ut stora utdelningar, vilket kan begränsa möjligheterna till framtida investeringar.
  • Den snabba tillväxten på 25% av tillgångarna till 17 292 032 SEK kräver noggrann uppföljning för att säkerställa att investeringarna ger avsedd avkastning.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga omsättningstillväxten på 27.7% till 35 002 989 SEK visar att företaget tar marknadsandelar i en expansiv bransch.
  • Resultattillväxten på 35.0% överträffar omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad effektivitet och skalfördelar.
  • Den mycket höga soliditeten på 60.9% ger företaget goda förutsättningar att finansiera fortsatt expansion och investeringar.