1 008 398 SEK
Omsättning
▼ 9%
163 776 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 48,3%
69%
Soliditet
Mycket God
16,2%
Vinstmarginal
Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-29

Substansvärdering

Tillgångar:698 909 SEK
Skulder:-178 045 SEK
Substansvärde:331 864 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga tecken på utmaningar men också positiva aspekter. Trots en minskad omsättning på 9.0% och en kraftig resultatnedgång på 48.3%, har företaget lyckats stärka sitt eget kapital med 18.1% och uppvisar en mycket hög soliditet på 69.0%. Detta tyder på ett företag som genomgår en period med lägre aktivitet eller omstrukturering, men som ändå bibehållit en finansiell stabilitet och lönsamhet med en vinstmarginal på 16.2%.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett IT-konsultbolag som erbjuder tjänster inom informationsteknologi, projektledning och verksamhetsutveckling. Det är etablerat sedan 2017, vilket innebär att det inte är ett nytt företag utan snarare ett moget bolag i en bransch som ofta kännetecknas av projektbaserad verksamhet och varierande omsättning mellan år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan och sjönk från 316 567 SEK till 163 776 SEK, en minskning med 152 791 SEK eller 48.3%. Denna kraftiga nedgång är oroväckande och kan bero på minskad omsättning i kombination med oförändrade eller ökade kostnader.

Soliditet: En soliditet på 69.0% är exceptionellt starkt och visar att företaget i hög grad finansieras med eget kapital. Detta ger ett stort skydd mot obetalda skulder och ger goda förutsättningar att klara av konjunktursvängningar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 280 908 SEK till 331 864 SEK, en förbättring med 50 956 SEK eller 18.1%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat, trots att det var lägre, ändå lades till i det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 108 438 SEK till 1 008 398 SEK, en nedgång med 100 040 SEK eller 9.0%. Detta kan tyda på färre projekt eller lägre faktureringsgrad under året.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 48.3% är en stor risk för lönsamhetens långsiktiga hälsa.
  • Minskad omsättning på 9.0% kan indikera en svagare marknadsposition eller förlust av kunder.
  • Tillgångarna minskade med 10.3% (från 778 980 SEK till 698 909 SEK), vilket kan tyda på att företaget har sålt av tillgångar eller har lägre kundfordringar.

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 69.0% ger ett robust finansiellt skydd och möjliggör investeringar eller att ta sig an större projekt.
  • Företaget är fortfarande lönsamt med en vinstmarginal på 16.2%, vilket är en stark indikator på att affärsmodellen fungerar.
  • Ökning av det egna kapitalet med över 50 000 SEK stärker balansräkningen och ger utrymme för framtida tillväxt.