449 000 SEK
Omsättning
▲ 72,7%
111 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 825%
73,2%
Soliditet
Mycket God
24,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:265 193 SEK
Skulder:-70 948 SEK
Substansvärde:194 245 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med genomgående förbättringar på alla nyckeltal. Den kraftiga omsättningstillväxten på 72,7% kombinerat med en resultattillväxt på 825,0% indikerar att företaget inte bara växer snabbt utan också har förbättrat sin lönsamhet avsevärt. Den höga soliditeten på 73,2% tillsammans med en mycket hög vinstmarginal på 24,6% pekar på ett finansiellt mycket stabilt företag med god lönsamhet. Den snabba tillväxten i eget kapital och tillgångar visar att företaget bygger värde och stärker sin balansräkning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom professionell skidåkning och därmed förenlig verksamhet med säte i Östersund. Denna typ av verksamhet är ofta säsongsbetonad och kan inkludera träningsverksamhet, evenemang eller relaterade tjänster inom skididrotten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 12 000 SEK till 111 000 SEK, en ökning på 825,0%. Denna extremt starka resultatförbättring visar att företaget inte bara ökat omsättningen utan också förbättrat sin lönsamhet avsevärt.

Soliditet: Soliditeten på 73,2% är mycket hög och indikerar ett företag med låg skuldsättning och god finansiell stabilitet. Detta ger företaget god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 106 319 SEK till 194 245 SEK, en tillväxt på 82,7%. Denna ökning är i linje med det starka årets resultat och visar på en stärkt balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 261 707 SEK till 449 030 SEK, en tillväxt på 72,7%. Denna kraftiga ökning indikerar ett framgångsrikt år med betydande försäljningsframgångar.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet inom skidåkning kan vara säsongsbetonad, vilket skapar variation i intäkter under året.
  • Den extremt höga tillväxttakten på 72,7% i omsättning och 825,0% i resultat kan vara svår att upprätthålla på lång sikt.
  • Den relativt låga omsättningsnivån på 449 030 SEK trots stark tillväxt indikerar att företaget fortfarande är litet i absoluta tal.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 24,6% visar att företaget har en mycket lönsam verksamhetsmodell.
  • Den starka balansräkningen med hög soliditet ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion.
  • Den bevisade förmågan att öka både omsättning och lönsamhet samtidigt skapar goda förutsättningar för fortsatt tillväxt.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+72,7%), resultat (+825,0%), eget kapital (+82,7%) och tillgångar (+95,8%). Denna konsekvent positiva utveckling över alla områden indikerar ett företag i stark tillväxtfas med god operativ styrning.