11 902 000 SEK
Omsättning
▲ 25,7%
180 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 78,7%
76%
Soliditet
Mycket God
1,4%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 972 601 SEK
Skulder:-708 799 SEK
Substansvärde:2 078 939 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Verksamheten har delvis skiftat fokus och vilar nu på solcellsmontage, vid sidan av byggnation och utgör nu en betydande del av företagets verksamhet. En annan stor händelse under verksamhetsåret är ett nybyggnadsprojekt, där en villa med carport har färdigställts i Lerums kommun och sålts under året. Tyvärr kom den ut till försäljning under en period med vikande marknad, vilket avspeglar sig i försäljningspriset. Detta drog också ner bolagets resultat för året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Verksamheten har delvis skiftat fokus till solcellsmontage som nu utgör en betydande del av verksamheten
  • Ett nybyggnadsprojekt med villa och carport färdigställdes och såldes under året
  • Försäljningen av villan skedde under en period med vikande fastighetsmarknad vilket påverkade försäljningspriset negativt

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men kraftigt försämrad lönsamhet. Den höga soliditeten ger stabilitet, men den dramatiska minskningen av tillgångar och resultat indikerar en omställningsfas med utmaningar. Företaget verkar genomgå en strategisk förändring mot solcellsmontage samtidigt som det drabbats av en ogynnsam fastighetsmarknad.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggverksamhet, handel med byggvaror och tjänster samt fastighetsförvaltning. Verksamheten har nyligen expanderat till solcellsmontage som nu utgör en betydande del av verksamheten. Företaget är etablerat sedan 2012 och har sitt säte i Lerum.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 843 000 SEK till 180 000 SEK, en minskning på 78,6% som främst orsakades av förluster vid försäljning av en villa under en ogynnsam marknadsperiod.

Soliditet: Soliditeten på 76,0% är exceptionellt hög och indikerar ett företag med låg skuldsättning och god finansiell stabilitet, vilket ger goda förutsättningar för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 2 023 080 SEK till 2 078 939 SEK, en tillväxt på 2,8% som främst drivs av årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 12 716 902 SEK till 13 264 820 SEK, en tillväxt på 4,3% som visar på stabil verksamhetsvolym trots marknadsutmaningar.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 78,7% visar på sårbarhet i lönsamheten
  • Tillgångarna halverades från 7 895 423 SEK till 3 972 601 SEK vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller större investeringar
  • Beroende av fastighetsförsäljning under ogynnsamma marknadsförhållanden skapar osäkerhet

Möjligheter

  • Hög soliditet på 76,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Diversifiering till solcellsmontage öppnar för tillväxt inom den expansiva gröna energisektorn
  • Omsättningstillväxt på 4,3% visar på fortsatt efterfrågan trots utmanande marknadsförhållanden

Trendanalys

Företaget visar starka motsättningar: positiv omsättningstillväxt (+4,3%) men kraftig resultatnedgång (-78,7%). Den höga soliditeten är stabiliserande, medan den dramatiska tillgångsminskningen (-49,7%) kräver närmare analys. Strategisk omorientering mot solcellsmontage kan vara lönsam på sikt men kortvarigt kostsamt.