1 099 514 SEK
Omsättning
▼ 35,4%
38 632 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 91,5%
72%
Soliditet
Mycket God
3,5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:577 392 SEK
Skulder:-163 117 SEK
Substansvärde:414 275 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande nedåtgående trend med kraftiga försämringar i både omsättning och resultat, men samtidigt en stabil finansiell struktur med god soliditet. Omsättningen har minskat med över en tredjedel och resultatet har kollapsat med 91,5%, vilket indikerar allvarliga utmaningar i den operativa verksamheten. Trots detta har eget kapital och tillgångar ökat, vilket visar att företaget fortfarande har en finansiell bas att stå på under en omställningsperiod.

Företagsbeskrivning

Bolaget säljer eltekniska tjänster till både företag och privatpersoner, huvudsakligen i Malung-Sälens kommun. Denna typ av verksamhet är typiskt lokal och beroende av regional efterfrågan inom byggsektorn, renoveringar och underhåll av elanläggningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet kollapsade från 456 216 SEK till 38 632 SEK, en minskning på 417 584 SEK eller 91,5%. Den extremt låga vinstmarginalen på 3,5% visar att företaget knappt är lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 72,0% är mycket god och visar att företaget är lånebetalningsdugligt och har en stabil kapitalstruktur, vilket är en positiv faktor trots de operativa utmaningarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 383 588 SEK till 414 275 SEK, en förbättring på 30 687 SEK eller 8,0%. Denna ökning beror sannolikt på att årets blygsamma resultat har kapitaliserats.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 702 635 SEK till 1 103 484 SEK, en nedgång på 599 151 SEK eller 35,4%. Detta indikerar en betydande förlust av intäkter.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 599 151 SEK pekar på förlorade kunder eller minskad efterfrågan på eltjänster i regionen
  • Resultatkollaps med 417 584 SEK minskning hotar företagets långsiktiga överlevnad om trenden fortsätter
  • Mycket låg vinstmarginal på 3,5% ger litet utrymme för oförutsedda kostnader eller ytterligare intäktsbortfall

Möjligheter

  • Mycket god soliditet på 72,0% ger ett starkt skydd mot obetalningsrisk och möjlighet till investeringar
  • Tillgångstillväxt på 9,9% visar att företaget fortsätter att investera i sin verksamhet trots utmaningarna
  • Ökning av eget kapital med 30 687 SEK visar att företaget fortfarande genererar kapital trots svagt resultat