1 428 000 SEK
Omsättning
▼ 5,9%
450 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 128,4%
71,9%
Soliditet
Mycket God
31,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:748 378 SEK
Skulder:-176 899 SEK
Substansvärde:408 379 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en anmärkningsvärt stark finansiell utveckling trots en liten nedgång i omsättning. Den dramatiska förbättringen av resultatet med 128% och den starka tillväxten i eget kapital och tillgångar tyder på en framgångsrik omstrukturering, effektiviserad verksamhet eller en förändring i affärsmodellen. Den mycket höga vinstmarginalen på 31,4% och den exceptionellt höga soliditeten på 71,9% placerar företaget i en mycket stark finansiell position, vilket ger goda förutsättningar för framtida investeringar och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom leverans av ljudteknik och teknisk personal till event och konserter, en bransch som ofta är projektdriven och kan ha varierande omsättning mellan år. Den höga vinstmarginalen kan tyda på specialiserade tjänster, höga marginaler på uthyrning av utrustning eller effektiv projektstyrning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 197 000 SEK till 450 000 SEK, en ökning med 253 000 SEK eller 128.4%. Denna enorma vinstökning, trots lägre omsättning, indikerar en betydande förbättring av lönsamheten genom kostnadsbesparingar, högre priser eller en förändrad produktmix.

Soliditet: En soliditet på 71.9% är exceptionellt hög och betyder att över två tredjedelar av företagets tillgångar är finansierade med eget kapital. Detta minskar beroendet av lån och ger företaget en mycket stor finansiell styrka och säkerhetsmarginal.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades och ökade med 270 564 SEK från 137 815 SEK till 408 379 SEK. Denna kraftiga tillväxt är direkt kopplad till det starka årets resultat på 450 000 SEK, vilket har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade med 5.9% från 1 518 333 SEK till 1 433 234 SEK. Denna lätt nedgång kan bero på färre projekt, lägre priser eller en medveten strategi att fokusera på mer lönsamma uppdrag.

Huvudrisker

  • Omsättningens nedgång med 5.9% till 1 433 234 SEK kan vara en indikation på minskad efterfrågan eller konkurrenstryck, vilket är en risk om trenden fortsätter.
  • Företagets verksamhet är sannolikt starkt beroende av events och konserter, vilket gör det sårbart för konjunktursvängningar och större samhällshändelser (som pandemier) som ställer in evenemang.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 31.4% och det starka resultatet på 450 000 SEK ger utrymme för investeringar i ny utrustning för att erbjuda fler eller bättre tjänster.
  • Den exceptionella soliditeten på 71.9% och det starka eget kapitalet på 408 379 SEK ger företaget goda förutsättningar att ta lån till förmånliga villkor för expansion om så önskas.
  • Den enorma tillväxten i resultat och eget kapital visar på en mycket effektiv verksamhet som kan skalas upp om omsättningen ökar igen.