4 172 080 SEK
Omsättning
▲ 7,3%
-156 796 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 328,7%
48%
Soliditet
Mycket God
−3,8%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 714 413 SEK
Skulder:-898 181 SEK
Substansvärde:816 232 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig utveckling med en positiv omsättningstillväxt men samtidigt ett kraftigt försämrat resultat. Den ökade omsättningen på 7,2% tyder på en fungerande kundbas och försäljningsförmåga, men företaget har inte lyckats omvandla detta till lönsamhet. Den betydande förlusten på 156 796 SEK tillsammans med en minskning av det egna kapitalet indikerar allvarliga utmaningar med kostnadskontroll eller marginaler. Trots detta upprätthåller företaget en relativt god soliditet på 48%, vilket ger ett visst skydd mot kortsiktiga problem. Sammantaget befinner sig företaget i en situation där försäljningen växer men lönsamheten är bruten, vilket kräver omedelbar åtgärd för att vända trenden.

Företagsbeskrivning

Företaget är en etablerad skoaffär i Leksands kommun, verksam sedan 1970. Som en detaljhandelsverksamhet i förhyrda lokaler är det typiskt att ha betydande rörelsekostnader som hyra och personal, samt att resultatet är känsligt för försäljningsvolym och varumarginaler. Den långa etableringsperioden tyder på att företaget tidigare har varit livskraftigt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades dramatiskt från en vinst på 68 570 SEK till en förlust på 156 796 SEK, en negativ förändring på 225 366 SEK. Denna svängning på -328,7% visar att företaget gick från lönsamt till olönsamt på ett år, vilket är en mycket betydande försämring.

Soliditet: En soliditet på 48.0% anses vara god och ligger över branschgenomsnitt för detaljhandel. Detta innebär att nästan hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital, vilket ger en god finansiell stabilitet och bättre möjligheter att ta lån om så behövs, trots den aktuella förlusten.

Eget kapital: Det egna kapitalet minskade från 940 398 SEK till 816 232 SEK, en nedgång på 124 166 SEK. Denna minskning är en direkt följd av årets förlust, eftersom förluster minskar det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 220 696 SEK till 4 086 646 SEK, vilket innebär en minskning med 134 050 SEK eller -3,2%. Detta står i kontrast till den rapporterade trenden på +7,2% förbättring, vilket indikerar ett möjligt tolkningsfel i den ursprungliga datan. Baserat på de absoluta siffrorna har omsättningen alltså minskat.

Huvudrisker

  • Kontinuerliga förluster utgör den största risken, eftersom ytterligare ett år med förluster i samma storleksordning skulle äta upp en betydande del av det egna kapitalet på 816 232 SEK.
  • Minskad omsättning på 134 050 SEK kombinerat med förlust indikerar potentiella problem med konkurrenskraft, kostnadsstruktur eller prissättning.
  • Trenden med fallande eget kapital på 124 166 SEK minskar företagets finansiella buffert och långsiktiga hållbarhet.

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 48.0% ger ett robust finansiellt skydd och möjliggör för företaget att genomföra nödvändiga investeringar eller omstruktureringar för att vända trenden.
  • Företagets långa etablering sedan 1970 tyder på en varaktig kundbas och varumärkeslojalitet som kan utnyttjas för att återhämta sig.
  • Tillgångstillväxten på 6.7% visar att företaget fortsatt investerar i sin verksamhet, vilket kan bära frukt i framtiden.