3 661 804 SEK
Omsättning
▼ 10,5%
277 189 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 59,1%
41%
Soliditet
Mycket God
7,3%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 415 235 SEK
Skulder:-1 383 351 SEK
Substansvärde:805 718 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en betydande omsättningsminskning men samtidigt en kraftig resultatförbättring. Detta tyder på en genomförd omstrukturering eller effektivisering där bolaget har lyckats öka lönsamheten trots lägre volym. Den minskade tillgångsbasen kombinerat med ökad soliditet och eget kapital indikerar en avveckling av mindre lönsamma delar av verksamheten eller försäljning av tillgångar för att stärka balansräkningen. Bolaget verkar fokusera på att bli mer effektivt och lönsamt snarare än att växa i omsättning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadkörning inom transporter, grävning och markarbeten genom personaluthyrning, samt uthyrning av anläggningsmaskiner med förare. Verksamheten kompletteras med däckservice och detaljhandel med reservdelar till motorfordon. Denna breda verksamhetsprofil gör bolaget känsligt för konjunktursvängningar i bygg- och anläggningssektorn, men ger samtidigt diversifieringsfördelar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 174 260 SEK till 277 189 SEK, en ökning med 102 929 SEK eller +59,1%. Denna förbättring trots lägre omsättning tyder på förbättrad lönsamhet per krona omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 41,0% är god och klart över branschgenomsnittet för bygg- och anläggningsföretag. Detta visar att företaget har en stabil kapitalstruktur och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 766 008 SEK till 805 718 SEK, en tillväxt på 39 710 SEK eller +5,2%. Denna ökning beror helt på årets vinst som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 4 197 692 SEK till 3 816 804 SEK, en nedgång med 380 888 SEK eller -10,5%. Detta indikerar en minskad verksamhetsvolym eller förlorade kunder.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 380 888 SEK kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan på bolagets tjänster
  • Tillgångarna minskade med 867 282 SEK vilket kan tyda på försäljning av maskiner eller utrustning som kan begränsa framtida kapacitet
  • Den fortsatta omsättningsnedgången riskerar att på sikt påverka även resultatet negativt trots nuvarande effektiviseringar

Möjligheter

  • Kraftig resultatförbättring med 102 929 SEK visar att bolaget har lyckats effektivisera verksamheten och öka vinstmarginalen
  • God soliditet på 41,0% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion när marknadsförhållanden förbättras
  • Vinstmarginalen på 7,3% klassificeras som stabil och är konkurrenskraftig inom branschen