57 441 SEK
Omsättning
▼ 67,2%
-375 525 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 342,6%
46,1%
Soliditet
Mycket God
−651%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 040 028 SEK
Skulder:-1 099 909 SEK
Substansvärde:940 119 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket oroande utveckling med kraftigt fallande omsättning och fördjupade förluster, vilket tyder på allvarliga driftsproblem. Trots detta har eget kapital och tillgångar ökat markant, vilket kan indikera en kapitalinsprutning eller omfattande investeringar. Den höga soliditeten ger viss finansiell stabilitet men räcker inte för att kompensera för de stora operativa problemen. Företaget verkar befinna sig i en kris med behov av omfattande åtgärder för att vända trenden.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver utveckling, produktion och försäljning av cyklar med säte i Härnösand. Cykelbranschen är kapitalintensiv med långa produktionscykler och konkurrens från etablerade aktörer, vilket förklarar de höga investeringarna och initiala förlusterna som ofta är typiska för tillverkningsföretag i uppstartsfasen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har försämrats från en förlust på 84 844 SEK till en förlust på 375 525 SEK, en försämring med 342,6%. Den stora förlusten trots låg omsättning tyder på höga fasta kostnader eller engångskostnader.

Soliditet: Soliditeten på 46,1% är relativt hög och visar att företaget främst finansieras med eget kapital, vilket ger en viss finansiell buffert trots de stora förlusterna.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 865 643 SEK till 940 119 SEK trots stor förlust, vilket starkt indikerar en kapitalinsprutning från ägarna på cirka 450 000 SEK som kompenserat för resultatförlusten.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 199 584 SEK till 57 689 SEK, en nedgång på 67,2%. Detta indikerar allvarliga problem med försäljningen eller att företaget har pausat sin kommersiella verksamhet.

Huvudrisker

  • Kritisk omsättningsnedgång på 67,2% visar att försäljningen i princip har kollapsat
  • Stor och ökad förlust på 375 525 SEK som hotar företagets långsiktiga överlevnad
  • Kraftigt negativ vinstmarginal på -651,0% indikerar ohållbar verksamhetsmodell

Möjligheter

  • Kraftig tillgångstillväxt på 119,1% till 2 040 028 SEK kan indikera produktionsinvesteringar med framtida potential
  • Hög soliditet på 46,1% ger finansiell stabilitet och möjlighet att överleva initiala förluster
  • Kapitalinsprutning på cirka 450 000 SEK visar att ägarna fortfarande tror på verksamheten