1 131 124 SEK
Omsättning
▼ 28,2%
184 884 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 34,6%
84,8%
Soliditet
Mycket God
15,8%
Vinstmarginal
Hög
187 500 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-09

Substansvärdering

Tillgångar:936 536 SEK
Skulder:-127 923 SEK
Substansvärde:738 613 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga tecken på utmaningar i den löpande verksamheten men samtidigt en stark balansräkning. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-28.2%) och resultat (-34.5%) indikerar en svårare period för den operativa verksamheten. Den höga soliditeten på 84.8% och tillväxten i eget kapital visar dock att företaget är mycket stabilt finansierat och har god förmåga att absorbera motgångar. Situationen tyder på ett etablerat men litet företag som genomgår en period med minskad efterfrågan eller konkurrenspress, men som har en finansiell buffert att luta sig mot.

Företagsbeskrivning

Företaget, etablerat 2009, verkar inom båtbranschen med verksamheter som uthyrning av båtar och båtplatser, reparation och service av båtar samt försäljning av båtmotorer och tillbehör. Denna typ av verksamhet är ofta sesongbetonad och känslig för konjunktursvängningar och väderförhållanden, vilket kan förklara delar av den volatila resultatutvecklingen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 282 470 SEK till 184 884 SEK, en minskning på 97 586 SEK eller 34.5%. Trots den stora nedgången är företaget fortfarande lönsamt, vilket visas av den höga vinstmarginalen på 15.8%.

Soliditet: Soliditeten på 84.8% är exceptionellt hög och betyder att företaget i princip är skuldfritt. Det ger en mycket god finansiell stabilitet och låg insolvensrisk, men kan också indikera en försiktig eller mindre investeringsvillig strategi.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 593 820 SEK till 738 613 SEK, en tillväxt på 144 793 SEK eller 24.4%. Denna förbättring beror sannolikt helt på att årets vinst på 184 884 SEK har lagts till i kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 575 007 SEK till 1 169 834 SEK, en nedgång på 405 173 SEK eller 28.2%. Detta är en betydande försämring som tyder på minskad volym i kärnverksamheterna som uthyrning och försäljning.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning på 405 173 SEK signalerar en svag efterfrågan eller tuffare konkurrens.
  • Resultatet sjönk med nästan 100 000 SEK, vilket om trenden fortsätter kan äta upp den finansiella bufferten trots den höga soliditeten.
  • Tillgångarna minskade med 32 884 SEK, vilket kan tyda på att företaget har sålt av tillgångar eller inte investerat för framtiden.

Möjligheter

  • En mycket hög soliditet på 84.8% ger utrymme att ta lån för investeringar eller att klara av fler svåra år.
  • Eget kapital ökade med 144 793 SEK till 738 613 SEK, vilket stärker företagets kapitalbas.
  • Företaget är fortfarande lönsamt med en vinstmarginal på 15.8%, vilket är en stark position att bygga vidare på.