9 580 675 SEK
Omsättning
▲ 6,8%
1 224 843 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 822,8%
49,4%
Soliditet
Mycket God
12,8%
Vinstmarginal
Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-16

Substansvärdering

Tillgångar:3 547 308 SEK
Skulder:-1 793 566 SEK
Substansvärde:1 753 742 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från ett förlustår till en betydande vinst, vilket indikerar en framgångsrik omställning eller förbättrad verksamhetseffektivitet. Den höga vinstmarginalen på 12,8% och soliditeten på 49,4% pekar på ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet. Alla nyckeltal visar positiv tillväxt, vilket stärker bilden av ett företag i stark utveckling.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggnadssnickerier, övriga snickerier och fastighetsskötsel, vilket är en verksamhet med stabil efterfrågan i både nyproduktion och underhåll. Den höga vinstmarginalen är anmärkningsvärd i en bransch som ofta kännetecknas av smala marginaler, vilket kan tyda på specialiserade tjänster eller effektiv kostnadskontroll.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -169 457 SEK till en vinst på 1 224 843 SEK. Denna förbättring med över 1,3 miljoner SEK beror sannolikt på förbättrad lönsamhet i projekten och effektivare kostnadshantering.

Soliditet: En soliditet på 49,4% är mycket stark och visar att nästan hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 387 105 SEK till 1 753 742 SEK, en tillväxt på 26,4%. Denna ökning beror främst på årets starka resultat, vilket direkt stärker företagets balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 9 004 375 SEK till 9 585 475 SEK, en tillväxt på 6,8%. Detta visar en stabil tillväxt i verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är troligen konjunkturkänslig och kan påverkas av en eventuell nedgång i byggsektorn.
  • Den snabba tillväxten i resultatet från ett förlustår till en hög vinst kan vara svår att upprätthålla på samma nivå kommande år.

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 12,8% ger utrymme för framtida investeringar och ger en buffert mot eventuella kostnadsökningar.
  • Den starka balansräkningen med en tillgångstillväxt på 16,4% till 3 547 308 SEK skapar en god grund för att utnyttja nya affärsmöjligheter och expandera verksamheten.

Trendanalys

Alla trender pekar på en tydlig och stark förbättring: omsättning (+6,8%), resultat (+822,8%), eget kapital (+26,4%) och tillgångar (+16,4%). Denna konsekvent positiva utveckling i alla nyckeltal indikerar ett välskött företag som har genomfört framgångsrika förändringar.