1 204 643 SEK
Omsättning
▲ 8,1%
233 507 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 8%
68,9%
Soliditet
Mycket God
19,4%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-12

Substansvärdering

Tillgångar:923 946 SEK
Skulder:-263 823 SEK
Substansvärde:546 123 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil och positiv utveckling med starka nyckeltal och konsekvent tillväxt inom alla viktiga områden. Den höga soliditeten på 68.9% kombinerat med en vinstmarginal på 19.4% indikerar ett finansiellt sunt företag med god lönsamhet. Tillväxttakterna på 7-21% visar att företaget inte bara är stabilt utan också expanderar, vilket är imponerande för ett etablerat företag som har funnits sedan 2011.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom redovisning och därmed förenlig verksamhet, vilket är en tjänstebaserad bransch med typiskt låga tillgångar och höga lönsamhetsmarginaler. Siffrorna reflekterar väl denna branschkaraktär med hög soliditet och god vinstmarginal.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 216 134 SEK till 233 507 SEK, en ökning på 8.0% som följer omsättningstillväxten och indikerar god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 68.9% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnittet, vilket ger företaget stor finansiell styrka och låg beroendegrad av lån.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 508 597 SEK till 546 123 SEK, en tillväxt på 7.4% som primärt drivs av årets vinst på 233 507 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 114 908 SEK till 1 204 643 SEK, en tillväxt på 8.1% som visar en ökad verksamhetsvolym eller prishöjningar.

Huvudrisker

  • Tillgångstillväxten på 21.0% är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket kan indikera investeringar som ännu inte gett full avkastning
  • Företagets absoluta storlek är fortfarande relativt liten med en omsättning på 1.2 miljoner SEK, vilket gör det sårbart för konjunktursvängningar

Möjligheter

  • Den höga soliditeten ger utrymme för framtida investeringar eller expansion utan behov av extern finansiering
  • Stabil tillväxt i både omsättning och resultat visar på en hållbar affärsmodell med potential för fortsatt expansion
  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 19.4% ger goda förutsättningar för att finansiera organisk tillväxt

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+8.1%), resultat (+8.0%), eget kapital (+7.4%) och tillgångar (+21.0%). Den konsekvent positiva utvecklingen över samtliga nyckeltal indikerar ett välskött företag i en stark tillväxtfas.