713 000 SEK
Omsättning
▲ 93,8%
364 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 26,5%
85%
Soliditet
Mycket God
51,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
188 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-10-13

Substansvärdering

Tillgångar:2 564 992 SEK
Skulder:-261 814 SEK
Substansvärde:1 655 678 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt ett sjunkande resultat. Den mycket höga soliditeten på 85% indikerar ett stabilt kapitalunderlag och låg belåning. Trots att resultatet minskat med 26.5% från föregående år, ligger företaget fortfarande med en mycket hög vinstmarginal på 51.1%. Den snabba omsättningstillväxten på 93.8% tyder på ökad produktion eller förbättrade försäljningsvillkor, men resultatet har inte följt med i samma takt, vilket kan bero på ökade kostnader eller investeringar.

Företagsbeskrivning

Företaget är en elproducent som främst driver ett vindkraftverk av typen Vestas V47 660kW på fastigheten Trelleborg Hönsinge 17:35. Den producerade elen säljs till Bixia. Verksamheten är anmälningspliktig enligt miljöbalken och företaget har funnits sedan år 2000, vilket indikerar ett etablerat men relativt litet energiföretag med fokus på förnybar energi.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har minskat från 495 000 SEK till 364 000 SEK, en nedgång på 26.5% trots den starka omsättningstillväxten. Detta kan tyda på ökade driftskostnader eller underhållskostnader för vindkraftverket.

Soliditet: Soliditeten på 85.0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåning. Detta ger en stark finansiell stabilitet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 1 568 072 SEK till 1 655 678 SEK, en tillväxt på 5.6%. Ökningen är i linje med årets resultat på 364 000 SEK, vilket indikerar att vinsten har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat kraftigt från 368 379 SEK till 713 111 SEK, en tillväxt på 93.8%. Detta visar på en betydande ökning av elproduktion eller försäljning.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 131 000 SEK från föregående år trots stark omsättningstillväxt, vilket kan indikera ökade kostnader eller sämre lönsamhet
  • Företaget är beroende av ett enda vindkraftverk och en kund (Bixia), vilket skår koncentrationsrisk
  • Viss handel med värdepapper förekommer, vilket kan introducera finansiell risk utöver den operativa verksamheten

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 85.0% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion utan behov av extern finansiering
  • Stark omsättningstillväxt på 93.8% visar på goda försäljningsmöjligheter inom elproduktion
  • Mycket hög vinstmarginal på 51.1% indikerar att kärnverksamheten är mycket lönsam trots resultatminskningen

Trendanalys

Omsättningstillväxt: +93.8% (FÖRBÄTTRING), Resultattillväxt: -26.5% (FÖRSÄMRING), Eget kapital tillväxt: +5.6% (FÖRBÄTTRING), Tillgångstillväxt: +9.5% (FÖRBÄTTRING)