10 123 176 SEK
Omsättning
▼ 42,5%
-389 232 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 214,3%
32,4%
Soliditet
God
−3,8%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 262 466 SEK
Skulder:-2 205 169 SEK
Substansvärde:1 057 297 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Omsättningen har minskat jämfört med förgeånde räkenskapsår. Det beror främst på att uppdragen under räkenskapsåret har inte inneburit någon vidarefakturering av inköp i samma utsträckning som tidigare. Det beror även till viss del på att större uppdrag avslutades under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Omsättningen har minskat kraftigt jämfört med föregående år.
  • Minskningen beror främst på att uppdragen under året inte inneburit någon vidarefakturering av inköp i samma utsträckning som tidigare.
  • Större uppdrag avslutades under året, vilket bidrog till omsättningsminskningen.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget befinner sig i en utmanande fas med en kraftig nedgång i både omsättning och lönsamhet. Den dramatiska omsättningsminskningen på 42.5% och förlustresultatet indikerar betydande operativa problem. Trots detta visar balansräkningen en viss motståndskraft med förbättrat eget kapital och ökade tillgångar, vilket tyder på att företaget har en finansiell buffert att luta sig mot under omställningen. Situationen kännetecknas av en stark omsättningsvolatilitet som är typisk för projektbaserade verksamheter.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom bygg- och anläggningsbranschen med inriktning på elektroinstallationer, service och förebyggande underhåll. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad, vilket kan leda till betydande variationer i omsättning mellan olika perioder beroende på när större uppdrag påbörjas och avslutas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades från en vinst på 340 482 SEK till en förlust på 389 232 SEK, en negativ förändring på 729 714 SEK. Förlusten uppstod trots den kraftiga omsättningsminskningen, vilket indikerar bristande flexibilitet i kostnadsstrukturen.

Soliditet: Soliditeten på 32.4% är acceptabel för ett företag i denna bransch och ger ett visst skydd mot kortsiktiga problem. Den indikerar att företaget inte är överbelånat trots den svaga lönsamheten.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 989 753 SEK till 1 057 297 SEK trots förluståret, en ökning med 67 544 SEK. Detta tyder på att företaget kan ha genomfört kapitaltillskott eller ha andra poster som påverkat kapitalet positivt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 17 656 979 SEK till 10 123 176 SEK, en nedgång på 7 533 803 SEK. Detta är en mycket betydande minskning som primärt förklaras av minskad vidarefakturering av inköp och avslut av större uppdrag.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 42.5% visar på volatilitet i orderstocken och beroende av större projekt.
  • Förlust på 389 232 SEK visar på lönsamhetsproblem och potentiellt bristande anpassningsförmåga vid lägre omsättning.
  • Branschen är konjunkturkänslig och projektdriven, vilket skapar osäkerhet i framtida intäkter.

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 6.8% till 1 057 297 SEK trots förlust, vilket ger en finansiell buffert.
  • Tillgångarna ökade med 4.0% till 3 262 466 SEK, vilket indikerar att företaget fortsatt investerar i verksamheten.
  • Soliditeten på 32.4% ger utrymme för att hantera tillfälliga svackor och möjliggör eventuella framtida investeringar.