3 963 109 SEK
Omsättning
▲ 5,1%
199 677 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 58,6%
63%
Soliditet
Mycket God
5%
Vinstmarginal
Stabil
75 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2020-11-26

Substansvärdering

Tillgångar:904 281 SEK
Skulder:-321 100 SEK
Substansvärde:528 181 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med starka tillväxttendenser på alla viktiga områden. Med en omsättningstillväxt på 5,1% och en resultattillväxt på hela 58,6% indikerar detta en effektivare verksamhet där vinsten ökar betydligt snabbare än omsättningen. Den höga soliditeten på 63% tillsammans med en ökning av eget kapital med 16,8% visar på ett finansiellt stabilt företag som klarar av sina förpliktelser väl. Företaget, som är etablerat sedan 1992, verkar befinna sig i en positiv fas med förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver nyinstallation, reparation och service av elektriska anläggningar och transportanläggningar, vilket är en bransch med stabil efterfrågan. Denna typ av verksamhet kräver ofta specialiserad kompetens och genererar vanligtvis återkommande intäkter från service- och reparationsarbeten, vilket kan förklara den stabila vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 125 885 SEK till 199 677 SEK, en ökning med 73 792 SEK eller 58,6%. Denna kraftiga ökning tyder på förbättrad effektivitet och bättre lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 63,0% är mycket stark och indikerar att företaget i hög grad finansieras med eget kapital. Detta ger ett gott skydd mot ekonomiska nedgångar och en god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 452 132 SEK till 528 181 SEK, en tillväxt på 76 049 SEK eller 16,8%. Denna ökning beror främst på att årets vinst tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 764 059 SEK till 3 963 109 SEK, en ökning med 199 050 SEK eller 5,1%. Detta visar en stadig tillväxt i företagets verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Företagets totala tillgångar på 904 281 SEK är relativt blygsamma, vilket kan begränsa möjligheterna att ta emot större uppdrag
  • Trots stark tillväxt är den absoluta vinstnivån fortfarande måttlig på 199 677 SEK, vilket ger begränsade marginaler för oförutsedda händelser

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 58,6% visar på stor potential att skal upp verksamheten ytterligare
  • Den höga soliditeten på 63% ger utrymme för att ta på sig mer skuld för att finansiera expansion om så önskas
  • Tillgångstillväxten på 22,7% indikerar att företaget investerar i sin framtida kapacitet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar tydliga förbättringar: omsättning (+5,1%), resultat (+58,6%), eget kapital (+16,8%) och tillgångar (+22,7%). Denna konsekvent positiva utveckling across the board indikerar ett välskött företag i en stark uppåtgående trend.