8 385 000 SEK
Omsättning
▲ 17,7%
2 786 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 51,7%
87%
Soliditet
Mycket God
33,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 635 059 SEK
Skulder:-575 845 SEK
Substansvärde:4 359 214 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under innevarande räkenskapsår har oroligheterna i världen ökat. Styrelsens uppfattning är att oroligheterna inte har påverkat bolagets verksamhet. Styrelsen har aktivt följt utvecklingen men inte behövt vidta några åtgärder.

Händelser efter verksamhetsåret

På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det i dagsläget svårt att kvantifiera hur oroligheterna i världen och inflationen kommer att påverka verksamheten.

Analys av viktiga händelser

  • Styrelsen noterar att de globala oroligheterna inte har påverkat bolagets verksamhet under räkenskapsåret
  • Osäkerhet kring framtida politiska beslut och inflationens påverkan på verksamheten identifieras som en potentiell framtidsrisk

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckelområden. Den höga vinstmarginalen på 33,2% kombinerat med en soliditet på 87,0% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Tillväxttaken på över 17% i omsättning och över 50% i resultat visar på en mycket positiv utveckling där företaget inte bara växer utan också blir mer lönsamt. Den kraftiga ökningen av eget kapital med 61% visar att företaget bygger en stark balansräkning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver installationer och konsulttjänster inom el, IT, VVS och bygg samt försäljning av produkter inom dessa områden. Denna breda verksamhetsprofil ger företaget möjlighet att erbjuda kompletta lösningar till sina kunder, vilket kan förklara den höga lönsamheten och tillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt från 1 837 000 SEK till 2 786 000 SEK, en ökning med 51,7% som indikerar effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 87,0% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 706 790 SEK till 4 359 214 SEK, en tillväxt på 61,0% som främst drivs av det starka resultatet och visar på en förbättrad finansiell styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 7 131 237 SEK till 8 385 008 SEK, en tillväxt på 17,7% som visar på stark marknadsposition och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Osäkerhet kring globala oroligheter och inflationens potentiella påverkan på framtida verksamhet
  • Hög konjunkturkänslighet eftersom installationstjänster inom bygg och VVS ofta påverkas av ekonomiska cykler
  • Behov att bibehålla den exceptionellt höga vinstmarginalen i en potentiell nedgångskonjunktur

Möjligheter

  • Stark balansräkning med 4 359 214 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för investeringar och expansion
  • Bred verksamhetsprofil inom el, IT, VVS och bygg ger diversifiering och cross-selling möjligheter
  • Mycket hög soliditet på 87,0% ger utrymme för strategiska investeringar och uppköp

Trendanalys

Exceptionellt positiva trender med stark tillväxt i alla nyckeltal: omsättning (+17,7%), resultat (+51,7%), eget kapital (+61,0%) och tillgångar (+48,5%). Den höga och förbättrade lönsamheten kombinerat med ökad marknadsandel indikerar ett företag i stark tillväxtfas med god operativ effektivitet.