6 152 000 SEK
Omsättning
▲ 18,1%
527 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 9,1%
49,5%
Soliditet
Mycket God
8,5%
Vinstmarginal
Stabil
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2021-01-28

Substansvärdering

Tillgångar:2 323 382 SEK
Skulder:-1 108 663 SEK
Substansvärde:911 084 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och balanserad tillväxt med förbättringar inom alla nyckeltal. Omsättningen har ökat med 18,1% till 6,2 miljoner SEK, vilket indikerar en framgångsrik expansion av verksamheten. Den positiva resultattillväxten på 9,1% visar att företaget lyckas omvandla högre intäkter till vinst, även om vinstmarginalen något komprimerats av ökade kostnader. Den betydande tillväxten av eget kapital med 30% stärker företagets finansiella fundament och ger bättre förutsättningar för framtida investeringar. Den höga soliditeten på 49,5% placerar företaget i en stabil position med låg belåningsgrad.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver bygg- och elinstallationer i bostäder och industri samt service och reparation av maskiner inom skog, lantbruk och industri. Denna breda verksamhetsprofil med både installation och service ger en diversifierad intäktsbas, vilket kan förklara den stabila tillväxten. Verksamheten är kapitalintensiv genom behov av verktyg, fordon och lager, vilket speglas i tillgångarna på 2,3 miljoner SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 483 000 SEK till 527 000 SEK, en ökning med 44 000 SEK eller 9,1%. Vinsttillväxten är positiv men något lägre än omsättningstillväxten, vilket indikerar att kostnaderna har ökat i proportion till intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 49,5% är mycket god och ligger långt över branschgenomsnittet för bygg- och installationsföretag. Detta indikerar ett lågt finansieringsbehov och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 700 781 SEK till 911 084 SEK, en tillväxt på 210 303 SEK eller 30,0%. Denna ökning beror främst på att årets vinst på 527 000 SEK har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets balansräkning avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 213 956 SEK till 6 202 929 SEK, en tillväxt på 988 973 SEK eller 18,1%. Denna betydande ökning tyder på framgångsrik försäljning och expansion i företagets kundbas.

Huvudrisker

  • Vinstmarginalen på 8,5% kan vara pressad av stigande material- och lönekostnader, vilket är en typisk risk i byggbranschen.
  • Tillgångstillväxten på 18,4% till 2 323 382 SEK kan innebära ökade kapitalbindningar som måste finansieras.
  • Konjunkturkänslig verksamhet som kan påverkas av nedgångar i bostadsbyggande och industriinvesteringar.

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 18,1% visar på god marknadsposition och möjlighet att ta ytterligare marknadsandelar.
  • Hög soliditet ger utrymme för att finansiera expansion och investeringar i ny utrustning utan extern finansiering.
  • Den breda verksamhetsprofilen med både installation och service skapar stabila intäkter och möjligheter till korsförsäljning.

Trendanalys

Alla trender pekar på FÖRBÄTTRING: omsättning (+18,1%), resultat (+9,1%), eget kapital (+30,0%) och tillgångar (+18,4%). Företaget befinner sig i en tydlig tillväxtfas med starka fundamentala förbättringar.