885 000 SEK
Omsättning
▼ 22,5%
351 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 27,6%
76%
Soliditet
Mycket God
39,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
125 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-01

Substansvärdering

Tillgångar:1 226 263 SEK
Skulder:-204 179 SEK
Substansvärde:600 084 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med starka lönsamhetsmått men samtidigt kraftig nedgång i omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 39.7% och soliditeten på 76.0% indikerar ett finansiellt stabilt företag med god förmåga att generera vinst på sin verksamhet. Den betydande minskningen i omsättning (-22.5%) och resultat (-27.6%) tyder dock på utmaningar i försäljningen eller en medveten strategi att prioritera lönsamhet framför volymtillväxt. Ökningen av eget kapital med 13.8% visar att företaget fortfarande bygger upp sin finansiella styrka trots den svajiga försäljningsutvecklingen.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom installationer, konstruktioner och konsultverksamhet inom elektronikbranschen med säte i Halmstad. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan vara känslig för konjunktursvängningar och investeringsklimatet i bygg- och installationsbranschen. Den höga vinstmarginalen är typisk för specialiserade konsult- och installationsföretag med expertis inom nischade områden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 485 000 SEK till 351 000 SEK, en minskning på 134 000 SEK (-27.6%). Trots den lägre omsättningen behåller företaget en mycket god lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 76.0% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 527 551 SEK till 600 084 SEK, en förbättring på 72 533 SEK (+13.8%). Denna ökning beror sannolikt på att vinsten har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 141 583 SEK till 884 621 SEK, en nedgång på 256 962 SEK (-22.5%). Detta indikerar en betydande försämring i försäljningsvolym eller antal projekt.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 256 962 SEK (-22.5%) kan indikera förlorade kunder, konkurrensproblem eller svag efterfrågan i branschen
  • Resultatnedgång på 134 000 SEK (-27.6%) trots hög absolut vinstnivå visar på tryck på lönsamheten
  • Bristande tillväxt i totala tillgångar (+1.3%) kan begränsa företagets kapacitet att ta emot större projekt

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 76.0% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 39.7% visar på effektiv verksamhetsstyrning och prissättningskraft
  • Ökning av eget kapital med 72 533 SEK (+13.8%) stärker företagets finansiella fundament

Trendanalys

Företaget visar en blandad trendbild med tydliga negativa rörelser i omsättning och resultat men positiva trender i balansräkningen. Den starka soliditeten och vinstmarginalen utgör en robust bas, medan omsättningstrenden kräver uppmärksamhet. Företaget verkar prioritera lönsamhet framför volymtillväxt, vilket kan vara en medveten strategi i en utmanande marknad.