275 000 SEK
Omsättning
▲ 35,5%
433 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 420,7%
99%
Soliditet
Mycket God
97,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 114 732 SEK
Skulder:-33 909 SEK
Substansvärde:3 080 823 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från föregående år med en dramatisk vändning från förlust till hög vinst. Den mycket höga vinstmarginalen på 97,6% kombinerat med en nästan fullständig soliditet på 99,0% indikerar ett företag med extremt låga kostnader i förhållande till intäkter. Den kraftiga omsättningstillväxten på 35,5% visar på en markant expansion av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom elektronikbranschen med försäljning av utrustning samt montering och installation. Med säte i Bengtsfors och etablerat sedan 1982 är detta ett moget företag som tydligen genomgått en betydande omvandling eller lyckats kapitalisera på specifika projekt under 2023.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på 135 000 SEK till en vinst på 433 000 SEK, en förbättring på 568 000 SEK som indikerar effektiv kostnadskontroll eller exceptionellt lönsamma projekt.

Soliditet: Soliditeten på 99,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt skuldfritt, vilket ger mycket god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 647 932 SEK till 3 080 823 SEK, en tillväxt på 432 891 SEK som främst drivits av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 203 262 SEK till 443 712 SEK, en tillväxt på 35,5% som visar på framgångsrik försäljningsverksamhet.

Huvudrisker

  • Den extremt höga vinstmarginalen kan vara svår att upprätthålla långsiktigt och kan bero på engångsfaktorer
  • Relativt låg omsättning på 443 712 SEK trots etablerad verksamhet sedan 1982 kan indikera begränsad marknadsstorlek
  • Brist på skulder (hög soliditet) kan indikera underutnyttjad kapitalstruktur för tillväxt

Möjligheter

  • Exceptionell lönsamhet ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Kraftig omsättningstillväxt på 35,5% visar på framgångsrik marknadsutveckling
  • Mycket stark balansräkning med 3 080 823 SEK i eget kapital ger finansiell styrka för framtida satsningar

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark förbättring: omsättning (+35,5%), resultat (+420,7%), eget kapital (+16,4%) och tillgångar (+16,4%). Trenden pekar entydigt på ett företag i stark uppgångsperiod med förbättrad lönsamhet och expansion.