630 000 SEK
Omsättning
▼ 4,4%
65 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 85,9%
90,8%
Soliditet
Mycket God
10,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 509 532 SEK
Skulder:-109 287 SEK
Substansvärde:1 258 972 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig försämring i samtliga nyckeltal under det senaste räkenskapsåret. Trots en hög soliditet på över 90% och en fortfarande positiv vinstmarginal på 10.3%, har både omsättning och resultat minskat markant. Resultatet har kraschat med 85.9%, vilket indikerar allvarliga utmaningar i lönsamheten. Denna kombination av stark balansräkning men kraftigt försämrad rörelseprestation tyder på ett etablerat företag som genomgår en svår period, möjligen på grund av minskad efterfrågan, höjda kostnader eller specifika engångshändelser.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom el- och larminstallation, en bransch som kräver specialistkompetens och ofta är beroende av byggsektorns konjunktur. Verksamheten är kapitalintensiv genom inventarier och fordon, vilket förklarar den höga soliditeten men också gör företaget känsligt för omsättningsminskningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 460 000 SEK till 65 000 SEK, en minskning på 395 000 SEK. Den extremt kraftiga resultatnedgången på 85.9% visar att kostnaderna inte har anpassats i takt med omsättningsminskningen, vilket har ätit upp större delen av vinsten.

Soliditet: Soliditeten på 90.8% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimala skulder. Detta ger ett starkt skydd mot kriser men är mindre viktigt när rörelsen inte genererar tillräckligt med resultat.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 334 338 SEK till 1 258 972 SEK, en nedgång på 75 366 SEK. Denna minskning är direkt kopplad till det sämre årets resultat på 65 000 SEK, med ytterligare 10 366 SEK som troligen fördelats till ägarna eller använts för andra ändamål.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 757 038 SEK till 629 807 SEK, en nedgång på 127 231 SEK eller 16.8%. Detta indikerar en betydande förlust av intäkter, troligen på grund av färre projekt eller mindre volym i verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 85.9% hotar företagets långsiktiga överlevnad om trenden fortsätter
  • Omsättningsminskning på 127 231 SEK visar på förlorade marknadsandelar eller minskad efterfrågan
  • Omsättningen på 629 807 SEK kan vara för låg för att täcka de fasta kostnaderna i en kapitalintensiv verksamhet

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 90.8% ger utrymme för investeringar eller att ta sig genom svårare tider
  • Positivt resultat på 65 000 SEK trots svårt år visar att verksamheten fortfarande är livskraftig
  • Vinstmarginalen på 10.3% är fortfarande klassificerad som hög och visar på god prissättning när volymen är tillräcklig