17 641 342 SEK
Omsättning
▼ 3,8%
3 817 419 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 24,5%
68,2%
Soliditet
Mycket God
21,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
3 600 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-28

Substansvärdering

Tillgångar:11 497 657 SEK
Skulder:-2 868 889 SEK
Substansvärde:4 828 768 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med minskning inom samtliga nyckeltal. Trots att företaget är etablerat sedan 2010 och fortfarande genererar en mycket hög vinstmarginal, har både omsättning, resultat och eget kapital minskat markant. Den kraftiga resultatminskningen på 24,5% är särskilt anmärkningsvärd och indikererar utmaningar med lönsamhet. Den höga soliditeten ger dock en viss finansiell buffert i denna nedåtgående fas.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom elinstallationer, elteknisk service och underhåll samt maskinstyrning och automation. Detta är en bransch där projektbaserad verksamhet kan leda till fluktuationer i omsättning och resultat mellan olika år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 5 058 517 SEK till 3 817 419 SEK, en minskning på 1 241 098 SEK eller -24.5%. Denna nedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: En soliditet på 68.2% är mycket stark och visar att företaget i huvudsak finansieras med eget kapital. Detta ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 6 295 054 SEK till 4 828 768 SEK, en nedgång på 1 466 286 SEK. Denna försämring är direkt kopplad till det lägre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 18 363 268 SEK till 17 641 342 SEK, en nedgång på 721 926 SEK eller -3.8%. Detta visar på en svagare försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 1 241 098 SEK trots en relativt blygsam omsättningsminskning, vilket pekar på allvarliga lönsamhetsproblem.
  • Eget kapital har minskat med 1 466 286 SEK, vilket försvagar företagets långsiktiga finansiella styrka.
  • Negativ utveckling i samtliga nyckeltal (omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar) skapar en oroande trendbild.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 21.6% visar att företaget fortfarande har en lönsam affärsmodell när den fungerar optimalt.
  • Exceptionellt hög soliditet på 68.2% ger ett starkt skydd mot kriser och möjlighet att investera för framtiden.
  • Företaget är etablerat sedan 2010 och har överlevt tidigare konjunktursvängningar, vilket visar på erfarenhet och uthållighet.