132 054 000 SEK
Omsättning
▲ 5,6%
1 927 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 66,2%
35,2%
Soliditet
God
1,5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:59 300 000 SEK
Skulder:-38 404 048 SEK
Substansvärde:20 724 668 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiv omsättningstillväxt men kraftigt försämrad lönsamhet. Bolaget, som är etablerat sedan 2006, har lyckats öka sin omsättning med 5,6% till 132 miljoner SEK, vilket indikerar en stabil kundbas och marknadsposition. Däremot är den dramatiska resultatnedgången på 66,2% från 5,7 miljoner till 1,9 miljoner SEK mycket oroande och tyder på allvarliga lönsamhetsproblem. Soliditeten på 35,2% är acceptabel men inte stark, och den låga vinstmarginalen på 1,5% placerar företaget i en utsatt position.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom tillverkning, köp och försäljning av elektriskt installationsmaterial, en bransch som är kopplad till bygg- och installationssektorn. Detta är ett etablerat bolag som har funnits sedan 2006, vilket innebär att det har överlevt flera konjunktursvängningar och bör ha en stabil kund- och leverantörsbas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 5 705 000 SEK till 1 927 000 SEK, en minskning på 3 778 000 SEK eller 66,2%. Denna kraftiga resultatnedgång tyder på ökade kostnader, prispress eller minskade marginaler som inte följt omsättningsökningen.

Soliditet: Soliditeten på 35,2% innebär att företaget finansieras till drygt en tredjedel med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå men ligger i den lägre delen av det som anses sunt för ett tillverkningsföretag och ger begränsat utrymme för ytterligare lån.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 20 098 857 SEK till 20 724 668 SEK, en ökning på 625 811 SEK eller 3,1%. Denna ökning kommer främst från årets resultat, men är relativt blygsam i förhållande till företagets storlek.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 125 377 436 SEK till 132 402 388 SEK, en positiv tillväxt på 5,6% som visar att företaget fortsätter att växa i omsättning och troligtvis har bibehållit eller ökat sin marknadsandel.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 66,2% från 5 705 000 SEK till 1 927 000 SEK indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Mycket låg vinstmarginal på endast 1,5% gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller försämrade marknadsförhållanden
  • Blygsam tillgångstillväxt på endast 1,0% kan tyda på begränsade investeringar i framtidskapacitet

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 5,6% till 132 402 388 SEK visar att företaget fortsätter att växa och har en stabil kundbas
  • Eget kapital ökade med 3,1% till 20 724 668 SEK vilket stärker balansräkningen
  • Företagets långa etablering sedan 2006 ger en stabil position och erfarenhet att hantera konjunktursvängningar