2 304 000 SEK
Omsättning
▲ 17,4%
617 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 21,9%
81%
Soliditet
Mycket God
26,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
344 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-12

Substansvärdering

Tillgångar:1 970 796 SEK
Skulder:-219 237 SEK
Substansvärde:1 023 559 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men oroande nedåtgående trender i de flesta nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 26.8% och soliditeten på 81.0% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet och låg skuldsättning. Men den kraftiga minskningen av eget kapital med 34.2% och resultatnedgång med 21.9% trots ökad omsättning pekar på att företaget genomgått en betydande kapitaluttag eller ovanliga kostnader under året.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver skrädderiverksamhet med säte i Malmö, vilket innebär en verksamhet med relativt låga tillgångskrav men potentiellt höga marginaler på specialanpassade produkter. Den höga vinstmarginalen är typisk för nischade tjänsteföretag med specialistkompetens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 790 000 SEK till 617 000 SEK, en nedgång på 173 000 SEK som troligen beror på extra kostnader eller kapitaluttag snarare än operativ försämring givet den ökade omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 81.0% är exceptionellt stark och visar att företaget har mycket låg skuldsättning och klarar av motståndskraftiga tider, vilket är avgörande i en bransch med varierande efterfrågan.

Eget kapital: Eget kapital sjönk kraftigt från 1 555 107 SEK till 1 023 559 SEK, en minskning med 531 548 SEK som sannolikt förklaras av utdelning eller andra kapitaluttag till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 012 042 SEK till 2 304 472 SEK, en positiv tillväxt på 14.5% som visar att företaget lyckats öka sina intäkter trots en svår period.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 531 548 SEK kan begränsa företagets investeringsmöjligheter och operativa flexibilitet
  • Resultatnedgång på 21.9% trots ökad omsättning indikerar potentiella lönsamhetsproblem eller ovanliga kostnader
  • Minskande tillgångar med 323 529 SEK kan påverka företagets kapacitet och konkurrenskraft

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 26.8% visar att företaget har stark prissättningskraft och lönsamhetspotential
  • Omsättningstillväxt på 14.5% indikerar att företaget fortsätter att växa och behålla kunder
  • Exceptionellt stark soliditet på 81.0% ger företaget goda möjligheter att finansiera framtida investeringar eller expansion