7 973 842 SEK
Omsättning
▲ 9%
1 065 482 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 47,7%
42,7%
Soliditet
Mycket God
13,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 040 217 SEK
Skulder:-2 823 814 SEK
Substansvärde:1 896 403 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling under 2023 med betydande förbättringar inom alla nyckelområden. Den höga vinstmarginalen på 13,3% kombinerat med imponerande tillväxttakter i både omsättning (+9,0%) och resultat (+47,7%) indikerar en mycket effektiv verksamhetsstyrning. Den kraftiga ökningen av eget kapital med 52,1% och tillgångar med 31,7% visar att företaget inte bara genererar god lönsamhet utan också reinvesterar vinsterna för framtida tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver mjölkproduktion och foderproduktion samt växtodling inriktad mot spannmål och vall. Denna typ av lantbruksverksamhet kräver betydande investeringar i maskiner, fastigheter och djur, vilket speglas i de höga tillgångsvärdena. Den höga vinstmarginalen är anmärkningsvärd i en bransch som vanligtvis kännetecknas av smala marginaler.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 721 166 SEK till 1 065 482 SEK, en ökning på 344 316 SEK eller 47,7%. Denna kraftiga resultatförbättring visar att företaget lyckats öka lönsamheten betydligt snabbare än omsättningstillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 42,7% är mycket god och indikerar ett stabilt finansieringsunderlag. Detta betyder att 42,7% av företagets tillgångar finansieras med eget kapital, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 246 482 SEK till 1 896 403 SEK, en tillväxt på 649 921 SEK eller 52,1%. Denna kraftiga ökning beror främst på att årets vinst på 1 065 482 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 7 329 147 SEK till 8 015 946 SEK, en tillväxt på 9,0%. Denna ökning kan bero på högre produktionsvolymer, förbättrade priser eller effektivare försäljningskanaler inom mjölk- och foderproduktionen.

Huvudrisker

  • Branschens känslighet för råvaruprisfluktuationer och väderförhållanden kan påverka framtida resultat
  • Den snabba tillväxten kräver kontinuerlig investering i maskiner och utrustning för att upprätthålla kapaciteten
  • Beroende av jordbruksstöd och EU-bidrag som kan förändras över tid

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 13,3% ger utrymme för ytterligare investeringar och expansion
  • Kraftig tillgångstillväxt på 31,7% visar att företaget bygger kapacitet för framtida produktion
  • Stark soliditet på 42,7% ger goda förutsättningar för att ta lån till förmånliga villkor vid behov

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender med förbättringar i omsättning (+9,0%), resultat (+47,7%), eget kapital (+52,1%) och tillgångar (+31,7%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar en mycket välskött verksamhet med goda framtidsutsikter.