5 778 013 SEK
Omsättning
▲ 3,7%
791 498 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 15,7%
46,8%
Soliditet
Mycket God
13,8%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-08-30

Substansvärdering

Tillgångar:3 579 715 SEK
Skulder:-1 765 447 SEK
Substansvärde:1 135 268 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Kriget i Ukraina har haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. Företaget har efter räkenskapsårets utgång drabbats av höjda drivmedelspriser, höjda priser på varor samt har inte kunnat få leveranser från sina leverantörer i tillräcklig omfattning

Analys av viktiga händelser

  • Kriget i Ukraina har efter räkenskapsårets slut haft en negativ inverkan genom höjda drivmedelspriser och ökade materialpriser.
  • Företaget har efter räkenskapsåret även drabbats av leveransstörningar och svårigheter att få tillräckligt med varor från sina leverantörer.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i balansräkningen men en tydlig försämring i lönsamheten. Den betydande tillväxten i eget kapital och tillgångar indikerar en expansion och en förstärkt finansiell bas. Den höga vinstmarginalen på 13.8% är imponerande, men den 15.7% nedgången i resultat trots en ökad omsättning pekar på stigande kostnader eller effektivitetsutmaningar. Den mycket goda soliditeten på 46.8% ger företaget god motståndskraft mot externa chocker.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett elinstallationsföretag, registrerat 2015 och verksamt i Kalmar. Som ett tjänsteföretag inom installation är det typiskt att ha betydande tillgångar i form av fordon och utrustning, vilket stämmer väl med den observerade tillgångstillväxten på 32.3%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade med 147 874 SEK från 939 372 SEK till 791 498 SEK, en nedgång på 15.7%. Detta inträffade trots en högre omsättning, vilket tyder på en betydande ökning av kostnaderna under räkenskapsåret.

Soliditet: Soliditeten på 46.8% är mycket god och ligger långt över branschgenomsnittet. Detta innebär att nästan hälften av företagets tillgångar är finansierade med eget kapital, vilket ger en låg belåningsgrad och stor finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt med 311 680 SEK från 823 588 SEK till 1 135 268 SEK, en tillväxt på 37.8%. Denna förbättring kan huvudsakligen härledas till att årets resultat (791 498 SEK) har bibehållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade med 93 316 SEK från 5 655 534 SEK till 5 748 850 SEK, vilket motsvarar en tillväxt på 3.7%. Detta visar på en stabil kundbas och en liten men positiv försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Den starka nedgången i resultatet med 147 874 SEK trots ökad försäljning är en tydlig varningssignal för lönsamhetsutmaningar.
  • De externa faktorerna som nämnts (höga drivmedelspriser, materialpriser och leveransstörningar) hotar att ytterligare pressa marginalerna och förvärra resultatutvecklingen.
  • Företagets expansion och ökade tillgångar på 874 219 SEK till 3 579 715 SEK medför en risk för ökade fasta kostnader som kan bli svåra att bära vid en eventuell konjunkturnedgång.

Möjligheter

  • Den exceptionellt starka soliditeten på 46.8% ger ett robust skydd mot ekonomiska nedgångar och möjliggör investeringar eller att ta marknadsandelar från svagare konkurrenter.
  • Den starka tillväxten i eget kapital med 311 680 SEK till 1 135 268 SEK ger en mycket god kapitalbas för att finansiera fortsatt verksamhetsutveckling.
  • Stabil omsättningstillväxt på 3.7% till 5 748 850 SEK visar att företaget fortfarande lyckas öka sin försäljning trots en utmanande marknad.