365 000 SEK
Omsättning
▲ 25,9%
244 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 232,6%
40,6%
Soliditet
Mycket God
52,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:780 305 SEK
Skulder:-463 797 SEK
Substansvärde:316 508 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från föregående år med dramatiska ökningar i alla nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 52,8% och den betydande resultatförbättringen från förlust till vinst indikerar en framgångsrik omställning eller effektivisering av verksamheten. Soliditeten på 40,6% är god och eget kapital har mer än tredubblats, vilket stärker företagets finansiella stabilitet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver fastighetsförvaltning och konsultverksamhet inom mekanisk industri och är ett helägt dotterbolag till KenEli Holding AB. Denna kombination av verksamheter kan förklara den höga vinstmarginalen, särskilt om konsultverksamheten har låga direkta kostnader i förhållande till intäkterna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -184 000 SEK till en vinst på 244 000 SEK. Denna förbättring med 428 000 SEK indikerar antingen starkt ökade intäkter, kraftiga kostnadsbesparingar, eller en kombination av båda.

Soliditet: Soliditeten på 40,6% är god och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur där 40,6% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en god motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 84 581 SEK till 316 508 SEK, en tillväxt på 274,2%. Denna kraftiga ökning beror främst på årets vinst på 244 000 SEK, vilket har stärkt företagets kapitalbas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 290 315 SEK till 463 097 SEK, en tillväxt på 25,9%. Detta visar en god försäljningsutveckling och framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Företagets omsättning på 463 097 SEK är fortfarande relativt blygsam, vilket gör det känsligt för förluster av större kunder eller projekt
  • Den dramatiska tillväxten kan vara svår att upprätthålla på samma nivå kommande år
  • Som dotterbolag kan företagets strategi och ekonomi vara starkt kopplad till moderbolagets beslut

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 52,8% visar att företaget har en mycket lönsam verksamhetsmodell
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 274,2% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Stark tillväxt i både omsättning (+62,1%) och tillgångar ger en god platform för fortsatt utveckling

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättningstillväxt (+25,9%), resultattillväxt (+232,6%), eget kapital tillväxt (+274,2%) och tillgångstillväxt (+62,1%). Detta pekar på en mycket positiv utveckling där företaget har genomgått en framgångsrik omvandling från förlust till avsevärd lönsamhet.