3 555 000 SEK
Omsättning
▲ 29,1%
1 361 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 3,6%
76,6%
Soliditet
Mycket God
38,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-22

Substansvärdering

Tillgångar:5 698 912 SEK
Skulder:-963 475 SEK
Substansvärde:2 944 657 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med exceptionellt höga lönsamhetsmått och imponerande tillväxt. En omsättningstillväxt på 29,1% kombinerat med en vinstmarginal på 38,3% indikerar ett företag som inte bara växer snabbt utan också är extremt lönsamt. Den höga soliditeten på 76,6% visar på ett lågt belånat företag med god finansiell styrka. Företaget befinner sig i en expansiv fas med starka fundamentala nyckeltal.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver utbildning inom el och elsäkerhet, konsultuppdrag inom el och energi samt elinstallationer. Denna verksamhetsmodell med tjänste- och kunskapsbaserade erbjudanden förklarar den höga vinstmarginalen, då sådana verksamheter typiskt sett har lägre materialkostnader och högre lönsamhet jämfört med produktionsföretag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 1 314 000 SEK till 1 361 000 SEK, en marginal ökning på 47 000 SEK eller 3,6%. Trots den kraftiga omsättningstillväxten lyckades företaget bibehålla en mycket hög resultatnivå.

Soliditet: Soliditeten på 76,6% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåning. Detta ger god finansiell stabilitet och låg risk för kreditgivare.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 734 275 SEK till 2 944 657 SEK, en tillväxt på 210 382 SEK eller 7,7%. Denna ökning kommer främst från årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 754 430 SEK till 3 555 019 SEK, en tillväxt på 800 589 SEK eller 29,1%. Denna betydande ökning visar på stark efterfrågan och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Resultattillväxten på endast 3,6% är betydligt lägre än omsättningstillväxten på 29,1%, vilket kan indikera ökade kostnader eller prispress
  • Den snabba tillgångstillväxten på 31,8% kan innebära utmaningar i kapitalbindning och effektivitet

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 38,3% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark omsättningstillväxt på 29,1% visar på god marknadsposition och efterfrågan på företagets tjänster
  • Hög soliditet på 76,6% ger excellent kapacitet för framtida investeringar och utveckling

Trendanalys

Alla huvudnyckeltal visar positiv utveckling: omsättning (+29,1%), resultat (+3,6%), eget kapital (+7,7%) och tillgångar (+31,8%). Trenden är entydigt positiv med stark tillväxt i både omsättning och balansräkning, men med en något svagare resultattillväxt som bör övervakas.