897 990 SEK
Omsättning
▲ 4,7%
520 060 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2 229,2%
40,2%
Soliditet
Mycket God
56,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
204 325 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-27

Substansvärdering

Tillgångar:2 160 963 SEK
Skulder:-1 265 941 SEK
Substansvärde:770 609 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har under året installerat en ny trekammarbrunn och markanläggning runt fastigheten.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har under året installerat en ny trekammarbrunn och markanläggning runt fastigheten, vilket kan förklara delar av resultatförbättringen genom ökad fastighetsvärde eller förbättrad verksamhet.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från föregående år med en dramatisk vändning från förlust till hög lönsamhet. Den mycket höga vinstmarginalen på 56,4% indikerar en extremt effektiv kostnadskontroll eller speciella förhållanden som gynnat året. Soliditeten på 40,2% är stabil och företaget har stärkt sin balansräkning genom betydande tillväxt i eget kapital och tillgångar. Denna prestation tyder på ett välskött företag som har genomfört framgångsrika åtgärder för att förbättra sin ekonomiska situation.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom fastighetsförvaltning, fastighetsskötsel samt uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade lokaler. Den höga vinstmarginalen är typiskt för fastighetsbolag med låga rörliga kostnader efter att fasta investeringar är gjorda, men nivån på 56,4% är exceptionellt hög även för denna bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -24 425 SEK till en vinst på 520 060 SEK, en ökning med 2229,2%. Denna extraordinära förbättring tyder på antingen betydande kostnadsbesparingar, engångsintäkter eller förbättrad verksamhetseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 40,2% är god och indikerar ett företag med stabil finansiering och låg belåningsgrad, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 647 097 SEK till 770 609 SEK, en tillväxt på 19,1% som främst drivits av den starka vinstutvecklingen under året.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 857 320 SEK till 921 428 SEK, en måttlig tillväxt på 4,7% som visar en stabil kundbas och kontrollerad expansion.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 56,4% kan vara svår att upprätthålla på sikt och kan bero på engångsfaktorer.
  • Omsättningstillväxten på 4,7% är relativt blygsam jämfört med resultattillväxten, vilket kan indikera begränsad expansionspotential i nuvarande verksamhet.
  • Investeringar i fastighetsunderhåll som trekammarbrunnen kan medföra ökade avskrivningar och underhållskostnader framöver.

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen med 770 609 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion.
  • Mycket hög lönsamhet ger möjlighet till avkastning till ägare eller reinvestering i verksamheten.
  • Stadigt ökande tillgångar på 2 160 963 SEK visar på en växande verksamhet med potential för ytterligare värdeökning.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark förbättringstrend: omsättning (+4,7%), resultat (+2229,2%), eget kapital (+19,1%) och tillgångar (+8,7%). Denna konsekvent positiva utveckling i alla områden indikerar ett företag i stark uppgångsfas med god ekonomisk hälsa.