327 301 SEK
Omsättning
▲ 38,5%
100 487 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 43%
73%
Soliditet
Mycket God
30,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:675 186 SEK
Skulder:-119 584 SEK
Substansvärde:257 602 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark prestation med betydande förbättringar på de flesta områden. Den höga vinstmarginalen på 30,7% kombinerat med en soliditet på 73,0% indikerar ett lönsamt och stabilt företag. Omsättningen har ökat med 38,5% och resultatet med 43,0%, vilket visar på effektiv verksamhetsstyrning. Den marginella minskningen av tillgångarna (-0,4%) kan tyda på en effektivisering av balansräkningen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel med släpvagnar samt administrativ och teknisk konsultation. Den kombinerade verksamheten förklarar den höga vinstmarginalen, där konsultationen troligtvis genererar bra marginaler medan försäljningen av släpvagnar ger omsättningsvolym.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 70 254 SEK till 100 487 SEK, en ökning på 43,0% som indikerar god kostnadskontroll och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 73,0% är exceptionellt stark och visar att företaget har mycket låg belåning och klarar sig väl utan extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 173 319 SEK till 257 602 SEK, en tillväxt på 48,6% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållna vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 236 377 SEK till 327 301 SEK, en tillväxt på 38,5% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade något från 677 915 SEK till 675 186 SEK vilket kan indikera nedmontering av lager eller investeringar
  • Företagets relativt låga omsättning på 327 301 SEK trots att det är registrerat sedan 2016 kan indikera begränsad marknadsandel

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 30,7% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 73,0% ger utrymme för framtida lånefinansiering vid behov utan att äventyra stabiliteten
  • Betydande tillväxt i både omsättning (+38,5%) och resultat (+43,0%) visar på god marknadsposition och konkurrenskraft