42 456 048 SEK
Omsättning
▲ 28,8%
6 267 898 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 567,2%
36,1%
Soliditet
God
13,9%
Vinstmarginal
Hög
3 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-14

Substansvärdering

Tillgångar:23 021 350 SEK
Skulder:-13 785 225 SEK
Substansvärde:4 736 125 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Räkenskapsåret har inneburit ett gynnsamt utfall både vad gäller pris och volym. Resultatet har även påverkats positivt av erhållet elstöd.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Räkenskapsåret har inneburit ett gynnsamt utfall både vad gäller pris och volym för företagets produkter.
  • Resultatet har påverkats positivt av erhållet elstöd, vilket har bidragit till den förbättrade lönsamheten.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring med en dramatisk vändning från förlust till hög lönsamhet. Omsättningen har ökat kraftigt med 28,8% och resultatet har förbättrats med över 567%, vilket indikerar en mycket framgångsrik verksamhetsperiod. Den starka tillväxten i eget kapital med 245,7% stärker företagets finansiella bas trots en minskning av totala tillgångar. Den höga vinstmarginalen på 13,9% och soliditeten på 36,1% pekar på en effektiv och finansiellt sund verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2004 och bedriver odling och försäljning av trädgårdsprodukter med tomater som huvudprodukt. Denna typ av verksamhet är typiskt säsongsbetonad och känslig för väderförhållanden, priser på insatsvaror och efterfrågan på livsmedelsmarknaden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -1 341 598 SEK till en vinst på 6 267 898 SEK, en positiv förändring på 7 609 496 SEK. Denna vändning till hög lönsamhet är anmärkningsvärd.

Soliditet: Soliditeten på 36,1% anses vara god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med en betydande andel eget kapital i förhållande till totala tillgångarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 370 041 SEK till 4 736 125 SEK, en tillväxt på 3 366 084 SEK eller 245,7%. Denna kraftiga ökning beror främst på årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 35 037 021 SEK till 45 105 078 SEK, en tillväxt på 10 068 057 SEK eller 28,8%. Denna betydande ökning tyder på framgångsrik försäljning och marknadsutveckling.

Huvudrisker

  • Totala tillgångarna minskade med 6,7% från 24 682 394 SEK till 23 021 350 SEK, vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller nedskrivningar.
  • Verksamheten är sannolikt säsongsbetonad och utsatt för väderrelaterade risker som kan påverka skördarna.
  • Beroendet av externa stöd som elstöd kan utgöra en risk om dessa stöd minskar eller försvinner i framtiden.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 567,2% visar på en mycket effektiv verksamhetsutveckling.
  • Omsättningstillväxten på 28,8% indikerar stark marknadsposition och framgångsrik försäljningsutveckling.
  • Den höga vinstmarginalen på 13,9% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelning till ägarna.