36 656 574 SEK
Omsättning
▲ 53,3%
4 329 679 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 62,2%
50,4%
Soliditet
Mycket God
11,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:15 895 871 SEK
Skulder:-6 058 709 SEK
Substansvärde:8 012 162 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark tillväxt med exceptionella förbättringar i både omsättning och resultat, men samtidigt en oroande minskning av eget kapital. Den höga vinstmarginalen på 11,7% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och lönsamhet. Trots den imponerande tillväxten i omsättning och resultat, har företaget upplevt en kapitalförsämring som kan tyda på utdelningar eller investeringar som överstiger årets resultat. Detta skapar en komplex bild där stark operativ prestation möter kapitalstrukturella utmaningar.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat elinstallations- och skyltgravyrföretag som även bedriver el- och maskinservice, registrerat 1989. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med variation i omsättning beroende på antal och storlek på uppdrag. Den höga vinstmarginalen är anmärkningsvärd för branschen och tyder på specialiserade tjänster eller effektiv kostnadskontroll.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 2 669 304 SEK till 4 329 679 SEK, en ökning på 1 660 375 SEK eller 62,2%. Den högre tillväxttakten i resultat jämfört med omsättning visar förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 50,4% är mycket stark och visar att halva tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och finansiell stabilitet trots kapitalminskningen.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 8 769 882 SEK till 8 012 162 SEK, en minskning på 757 720 SEK trots ett positivt resultat på 4 329 679 SEK. Detta tyder på att företaget antingen gjort stora utdelningar till ägarna eller investerat i tillgångar som inte redovisas här.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 25 343 663 SEK till 36 995 503 SEK, en ökning på 11 651 840 SEK eller 53,2%. Denna exceptionella tillväxt indikerar antingen större uppdrag, fler kunder eller prishöjningar.

Huvudrisker

  • Minskande eget kapital trots starkt resultat skapar frågor om långsiktig kapitalbevarande
  • Den exceptionella omsättningstillväxten på 53,2% kan vara svår att upprätthålla på sikt
  • Kapitalförsämringen på 757 720 SEK kan begränsa framtida investeringsmöjligheter

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 11,7% ger utrymme för framtida investeringar
  • Stark tillgångstillväxt på 10,5% visar kapacitetsutbyggnad
  • Exceptionell resultattillväxt på 62,2% indikerar effektiv skalning av verksamheten

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender i omsättning (+53,2%), resultat (+62,2%) och tillgångar (+10,5%), men en negativ trend i eget kapital (-8,6%). Denna kombination skapar en komplex bild där operativ framgång inte fullt ut överförs till balansräkningen. Den höga soliditeten på 50,4% ger dock en buffert mot den negativa kapitalutvecklingen.