1 389 151 SEK
Omsättning
▲ 13,3%
188 968 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 215,9%
47,4%
Soliditet
Mycket God
13,6%
Vinstmarginal
Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-03

Substansvärdering

Tillgångar:602 311 SEK
Skulder:-316 665 SEK
Substansvärde:285 646 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Övertagande av verksamhet från enskild firma den 1 januari 2018
  • Inga ytterligare viktiga händelser identifierade i den tillgängliga datan

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark operativ utveckling med betydande förbättringar i både omsättning och resultat, men samtidigt en oroande minskning av eget kapital. Den höga vinstmarginalen på 13,6% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och lönsamhet i elinstallationsbranschen. Den snabba tillväxten i tillgångar (+28,9%) tyder på investeringar, men den samtidiga kapitalminskningen (-14,9%) skapar en komplex bild där framgångsrik verksamhet inte fullt ut översätts till stärkt balansräkning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver elinstallationsverksamhet och handel med elektriska artiklar i Sävsjö. Verksamheten övertogs från enskild firma 2018, vilket förklarar att bolagsformen är nyare än den faktiska verksamheten. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis investeringar i verktyg, fordon och lager, vilket speglas i tillgångsökningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 59 828 SEK till 188 968 SEK, en ökning på 215,8%. Denna exceptionella vinstutveckling indikerar stark kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 47,4% är god och visar att företaget finansieras till nära hälften med eget kapital, vilket ger en stabil finansieringsstruktur trots kapitalminskningen.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 335 658 SEK till 285 646 SEK trots ett starkt resultat. Detta tyder på att vinsten antingen har utdelats till ägarna eller använts för att finansiera förluster i tidigare perioder som inte syns i aktuella siffror.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 241 170 SEK till 1 389 151 SEK, en tillväxt på 13,3%. Detta visar på framgångsrik försäljningsutveckling och en expanderande verksamhet.

Huvudrisker

  • Minskande eget kapital på -14,9% trots stark vinstutveckling skapar frågor om kapitalfördelning
  • Snabb tillväxt i tillgångar (+28,9%) kan indikera högt rörelsekapitalbehov som påverkar likviditeten
  • Eventuell utdelning eller kapitalåterföring som minskar företagets kapitalbas

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på +215,8% visar på mycket god operativ effektivitet
  • Stadig omsättningstillväxt på +13,3% i en bransch med konkurrens
  • Hög vinstmarginal på 13,6% ger goda förutsättningar för framtida investeringar