4 660 345 SEK
Omsättning
▲ 85,1%
1 342 044 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 141,3%
63,6%
Soliditet
Mycket God
27,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-26

Substansvärdering

Tillgångar:2 277 415 SEK
Skulder:-730 005 SEK
Substansvärde:1 068 848 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har under året haft samarbete med Exakt Align AB. Samarbetet har gjort att man tillsammans skapat ett nytt bolag, Exakt Engine Parts AB. Bolaget har också inlett nytt samarbete med Aresnius Enterprises AB. Även här har man tillsamman skapat ett nytt bolag, Exakt Engine Service International AB. Bolaget har också beaktat händelseutvecklingen i Europa med kriget i Ukraina och den höga inflationen i Sverige kan komma att påverka bolagets framtida utveckling. Vi kan i dagsläget inte se någon lägre orderingång.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Samarbete med Exakt Align AB som resulterat i bildandet av det nya bolaget Exakt Engine Parts AB
  • Nytt samarbete med Aresnius Enterprises AB som lett till bildandet av Exakt Engine Service International AB
  • Bolaget har beaktat händelseutvecklingen i Europa med kriget i Ukraina och den höga inflationen i Sverige
  • Ingen lägre orderingång i dagsläget trots makroekonomiska utmaningar

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med genomgående förbättringar på alla nyckeltal. Omsättningen har nästan fördubblats, resultatet mer än fördubblats, och både eget kapital och tillgångar har ökat kraftigt. Den mycket höga vinstmarginalen på 27,3% och soliditeten på 63,6% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag som befinner sig i en expansiv fas med god kapitalstruktur.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom reparation och byggnation av motorer och marina farkoster, tävlingsverksamhet inom marina farkoster samt förvaltning av fast och lös egendom. Verksamheten bedrivs både i Sverige och utrikes, vilket förklarar den internationella expansionen som syns i de nya samarbetsavtalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 556 072 SEK till 1 342 044 SEK, en ökning på 141,3%. Denna mer än proportionella resultatökning jämfört med omsättning visar på förbättrad lönsamhet och skalfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 63,6% är mycket stark och indikerar att företaget har en god balans mellan eget kapital och skulder. Detta ger god finansiell stabilitet och låg beroendegrad av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 572 977 SEK till 1 068 848 SEK, en tillväxt på 86,5%. Denna ökning är direkt kopplad till det starka årets resultat och stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 520 436 SEK till 4 920 138 SEK, en tillväxt på 85,1%. Denna kraftiga ökning indikerar framgångsrik expansion och ökad marknadsandel.

Huvudrisker

  • Makroekonomiska risker relaterade till kriget i Ukraina och hög inflation kan påverka framtida verksamhet
  • Internationell expansion via nya bolag medför ökad komplexitet och potentiella integrationsriskier
  • Marinbranschen är cyklisk och kan vara sårbar för konjunkturnedgångar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark tillväxt med omsättningsökning på 85,1% och resultatökning på 141,3%
  • Mycket hög vinstmarginal på 27,3% indikerar stark konkurrenskraft och prissättningsförmåga
  • Internationell expansion genom nya samarbeten ökar marknadspotentialen
  • Stark balansräkning med tillgångstillväxt på 95,4% och soliditet på 63,6% ger god finansieringsgrund

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt +85,1%, resultattillväxt +141,3%, eget kapital tillväxt +86,5%, tillgångstillväxt +95,4%. Denna konsekventa och exceptionellt starka tillväxt över alla parametrar indikerar ett företag i expansiv fas med god operativ styrning.