7 031 117 SEK
Omsättning
▲ 28,8%
993 182 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 119,6%
73,6%
Soliditet
Mycket God
14%
Vinstmarginal
Hög
573 375 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-06-09

Substansvärdering

Tillgångar:6 548 736 SEK
Skulder:-1 552 474 SEK
Substansvärde:4 142 483 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation under 2021 med betydande förbättringar på alla fronter. Den kraftiga resultattillväxten på 119,6% kombinerat med hög soliditet på 73,6% indikerar ett mycket hälsosamt företag som effektivt omsätter ökad omsättning till vinst. Den snabba tillväxten i både omsättning och tillgångar tyder på att företaget investerar i sin verksamhet samtidigt som det behåller en stark kapitalstruktur.

Företagsbeskrivning

Företaget är en mekanisk verkstad med säte i Västerås, verksam sedan 2005. Som mekanisk verkstad är det typiskt att företaget har betydande tillgångar i form av maskiner och utrustning, vilket stöds av den höga soliditeten och tillgångstillväxten på 25,2%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 452 285 SEK till 993 182 SEK, vilket visar att företaget inte bara växer utan också blir mer lönsamt med en vinstmarginal på 14,0%.

Soliditet: Soliditeten på 73,6% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 551 615 SEK till 4 142 483 SEK, en tillväxt på 16,6% som främst drivs av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 6 074 578 SEK till 7 115 264 SEK, en tillväxt på 28,8% som indikerar stark efterfrågan och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxttakten på 28,8% i omsättning kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Investeringarna i tillgångar som ökat med 25,2% kräver kontinuerlig avsättning för framtida underhåll och avskrivningar

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 14,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 73,6% ger goda förutsättningar för att ta lån till förmånliga villkor vid behov
  • Den bevisade förmågan att omvandla omsättningstillväxt till resultattillväxt indikerar effektiv verksamhetsstyrning

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättning (+28,8%), resultat (+119,6%), eget kapital (+16,6%) och tillgångar (+25,2%). Den kombinerade trenden pekar på ett företag i accelererande tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning.