37 994 000 SEK
Omsättning
▼ 1,9%
3 587 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 33,7%
32,3%
Soliditet
God
9,5%
Vinstmarginal
Stabil
1 500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-31

Substansvärdering

Tillgångar:20 093 342 SEK
Skulder:-10 537 007 SEK
Substansvärde:6 490 176 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en marginellt lägre omsättning men samtidigt en betydande förbättring av lönsamhet och balansräkning. Den kraftiga resultatökningen på 33.7% trots minskad omsättning indikerar framgångsrika effektiviseringsåtgärder eller förbättrade marginaler. Den starka tillväxten i eget kapital och tillgångar visar att företaget bygger finansiell styrka och har goda förutsättningar för framtida investeringar.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom träförädling och tillverkning av träemballage, inklusive längdkapning, optimeringskapning och specialtillverkning av pallar. Verksamheten kräver investeringar i maskiner och utrustning, vilket förklarar de betydande tillgångarna. Företaget är etablerat sedan 1989 och har därmed lång erfarenhet i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade markant med 905 000 SEK från 2 682 000 SEK till 3 587 000 SEK, en förbättring på 33.7%. Detta visar att företaget har lyckats öka sin lönsamhet trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 32.3% är acceptabel för ett tillverkningsföretag och indikerar en balanserad kapitalstruktur. Företaget har goda möjligheter att ta på sig ytterligare lån vid behov.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 2 154 414 SEK från 4 335 762 SEK till 6 490 176 SEK, en tillväxt på 49.7%. Denna kraftiga ökning beror sannolikt på att en stor del av årets vinst har balanserats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade med 2 085 918 SEK från 39 727 033 SEK till 37 641 115 SEK, vilket motsvarar en nedgång på 5.2%. Trots detta ökade resultatet kraftigt, vilket tyder på förbättrad effektivitet.

Huvudrisker

  • Minskad omsättning på 2 085 918 SEK kan indikera minskad efterfrågan eller konkurrenspress
  • Företagets verksamhet är kapitalintensiv med tillgångar på 20 093 342 SEK, vilket kräver kontinuerliga investeringar

Möjligheter

  • Kraftig resultatförbättring med 905 000 SEK visar god förmåga att öka lönsamheten
  • Stark tillväxt i eget kapital med 2 154 414 SEK ger bättre finansiell stabilitet och investeringsmöjligheter
  • Tillgångstillväxt på 38.4% indikerar expansion och modernisering av verksamheten

Trendanalys

Företaget visar en positiv utveckling med starkt förbättrad lönsamhet trots en liten omsättningsminskning 2024. Resultatet efter finansnetto har ökat kraftigt från 155 000 till 3 587 000 SEK, och vinstmarginalen har förbättrats från 0,5% till 9,5%. Eget kapital har mer än fördubblats, vilket indikerar en stärkt balansräkning. Soliditeten förbättrades dramatiskt 2023 men sjönk något 2024, fortfarande på en betydligt högre nivå än 2022. Tillgångarna har ökat stadigt, särskilt 2024, vilket tyder på investeringar och expansion. Trenderna pekar på en hållbar tillväxt med fokus på lönsamhet snarare än omsättningsvolym, och företaget verkar vara i en stabiliseringsfas efter en kraftig expansion.