1 052 273 SEK
Omsättning
▲ 144,8%
591 235 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 279,7%
68,2%
Soliditet
Mycket God
56,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-29

Substansvärdering

Tillgångar:906 461 SEK
Skulder:-259 493 SEK
Substansvärde:506 968 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling under 2023 med kraftiga förbättringar inom samtliga nyckeltal. Den mer än fördubblade omsättningen och den nästan fyrdubblade vinsten indikerar ett företag i en accelererad tillväxtfas. Den höga soliditeten på 68.2% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 56.2% pekar på en lönsam verksamhet med god finansiell styrka och låg belåning. Detta är en positiv utveckling för ett företag som registrerades 2022.

Företagsbeskrivning

Företaget är en IT-konsultverksamhet som även utvecklar mjukvaruprodukter och förvaltar värdepapper. Denna typ av verksamhet har vanligtvis låga kapitalkrav och höga marginaler, vilket stämmer väl överens med de observerade siffrorna med en vinstmarginal på över 50%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 155 708 SEK till 591 235 SEK, en ökning på 279.7%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad effektivitet och stordriftsfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 68.2% är mycket stark och indikerar att företaget finansieras till över två tredjedelar med eget kapital. Detta ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital stärktes avsevärt från 148 633 SEK till 506 968 SEK, en tillväxt på 241.1%. Denna förbättring drivs huvudsakligen av det starka resultatet och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 429 789 SEK till 1 052 273 SEK, en tillväxt på 144.8%. Detta visar en mycket stark marknadsacceptans och framgångsrik verksamhetsexpansion.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan leda till kapacitetsutmaningar.
  • Företagets relativt låga totala omsättning på 1 miljon SEK gör det fortfarande sårbart för förlust av större kunder.
  • Beroende av IT-marknaden gör företaget känsligt för konjunktursvängningar i tech-sektorn.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 56.2% ger utrymme för investeringar i vidare expansion och produktutveckling.
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 241.1% ger finansiell kapacitet att investera i nya affärsmöjligheter.
  • Stark soliditet på 68.2% skapar goda förutsättningar för att säkra finansiering till förmånliga villkor för fortsatt tillväxt.

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar stark förbättring: omsättning (+144.8%), resultat (+279.7%), eget kapital (+241.1%) och tillgångar (+114.7%). Detta pekar på en mycket positiv och accelererande utveckling för företaget under räkenskapsåret.