1 558 000 SEK
Omsättning
▲ 3,9%
556 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 2,5%
65,7%
Soliditet
Mycket God
35,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
315 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-18

Substansvärdering

Tillgångar:1 273 604 SEK
Skulder:-436 652 SEK
Substansvärde:836 952 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser under räkenskapsåret

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil finansiell situation med starka nyckeltal men med en anmärkningsvärd motgång i lönsamhetsutvecklingen. Den mycket höga vinstmarginalen på 35.7% och den starka soliditeten på 65.7% pekar på en effektiv verksamhet med goda prissättningsmöjligheter och låg belåning. Trenden är dock blandad: medan omsättningen, det egna kapitalet och tillgångarna växer, sjunker rörelseresultatet. Detta kan tyda på ökade kostnader eller investeringar som ännu inte gett avkastning. Företaget är etablerat (registrerat 2018) och verkar ha en sund ekonomisk bas, men utvecklingen av resultatet kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är en IT- och systemutvecklingskonsult verksam inom utbildning och mjukvaruutveckling, med säte i Kvissleby. Denna typ av verksamhet kännetecknas ofta av relativt låga tillgångar och höga lönsamhetsmarginaler, vilket stämmer väl överens med de presenterade siffrorna där personalens kompetens är den främsta tillgången.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Årets resultat var 556 000 SEK, vilket är en minskning med 14 000 SEK eller 2.5% jämfört med föregående års 570 000 SEK. Trots högre omsättning har alltså lönsamheten sjunkit något, vilket kan bero på ökade omkostnader.

Soliditet: Soliditeten på 65.7% är mycket stark och indikerar att majoriteten av företagets tillgångar är finansierade med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital uppgick till 836 952 SEK, en kraftig ökning med 159 182 SEK eller 23.5% från 677 770 SEK. Denna förbättring drivs helt av årets starka resultat, vilket har tillfört mer kapital till företaget än vad som har utdelats.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 1 557 750 SEK för 2023, en ökning med 58 352 SEK eller 3.9% från föregående års 1 499 398 SEK. Detta visar på en stadig, om än blygsam, tillväxt i omsättningen.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 2.5% till 556 000 SEK trots en ökad omsättning, vilket kan signalera ökade kostnader eller tryck på priser som äter upp vinstmarginalen.
  • Företagets absoluta storlek med en omsättning på 1,6 miljoner SEK gör det sårbart för förlust av enskilda kunduppdrag.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 35.7% visar på en mycket lönsam kärnverksamhet med potential att generera betydande kassaflöden vid en högre omsättningsnivå.
  • Eget kapital ökade kraftigt med 23.5% till 836 952 SEK, vilket ger ett starkt kapitalunderlag för framtida investeringar och tillväxt.
  • Tillgångstillväxten på 14.9% till 1 273 604 SEK visar att företaget investerar i och bygger upp sin verksamhet.