1 724 216 SEK
Omsättning
▼ 18%
2 367 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 144%
52,1%
Soliditet
Mycket God
0,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:482 292 SEK
Skulder:-230 841 SEK
Substansvärde:251 451 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i omsättning men positiva tendenser i lönsamhet och balansräkning. Den kraftiga omsättningsminskningen på 18% indikerar marknadsutmaningar eller förlorade kunder, men företaget har lyckats vända ett förlustår till en blygsam vinst och stärkt sin balansräkning. Soliditeten på över 50% är robust för branschen. Företaget verkar genomgå en omställning där effektivisering prioriteras framför tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom VVS-sektorn och är etablerat sedan 1991, vilket indikerar ett moget företag med erfarenhet i branschen. VVS-företag har typiskt sett projektbaserad verksamhet med varierande omsättning mellan år, och kräver betydande tillgångar i form av verktyg, fordon och lager.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från en förlust på -5 376 SEK till en vinst på 2 367 SEK, en positiv förändring på 7 743 SEK. Detta visar på förbättrad kostnadskontroll trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 52,1% är mycket god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot nedgångsperioder.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 249 084 SEK till 251 451 SEK, en tillväxt på 2 367 SEK (+0,9%). Ökningen motsvarar exakt årets vinst, vilket indikerar att vinsten har kvarhållits i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 105 584 SEK till 1 724 216 SEK, en nedgång med 381 368 SEK (-18%). Detta indikerar en betydande försämring i försäljningsvolym eller projektportfölj.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 381 368 SEK (-18%) kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan
  • Mycket låg vinstmarginal på 0,1% ger begränsat utrymme för oförutsedda kostnader eller investeringar
  • Brist på omsättningstillväxt kan hota företagets långsiktiga överlevnad om trenden fortsätter

Möjligheter

  • Företaget har lyckats vända från förlust till vinst trots lägre omsättning, vilket visar på god kostnadskontroll
  • Stark soliditet på 52,1% ger god finansieringskapacitet för framtida investeringar
  • Tillgångstillväxt på 7,3% (32 795 SEK) visar att företaget fortsätter investera i sin verksamhet

Trendanalys

Omsättningstrend: kraftig nedgång (-18%), Resultattrend: stark förbättring (+144%), Balansräkningstrend: stabil tillväxt i både eget kapital (+0,9%) och totala tillgångar (+7,3%). Företaget prioriterar lönsamhet framför tillväxt, vilket kan vara en medveten strategi i en utmanande marknad.