1 174 102 SEK
Omsättning
▼ 45,9%
41 115 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2,2%
38%
Soliditet
God
3,5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:525 286 SEK
Skulder:-324 998 SEK
Substansvärde:200 288 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning på nästan 46% men samtidigt en förbättring av lönsamhet och balansräkning. Den dramatiska omsättningsnedgången från 2,2 miljoner till 1,2 miljoner SEK tyder på betydande försäljningsutmaningar, men företaget har lyckats bibehålla och till och med öka sin lönsamhet något genom troligtvis kraftiga kostnadsanpassningar. Den starka tillväxten i eget kapital och tillgångar visar på en sund finansiell utveckling trots försäljningsnedgången.

Företagsbeskrivning

Emoneo AB tillverkar och säljer räcken till både företag och privatpersoner med säte i Torslanda utanför Göteborg. Som ett nischat tillverkningsföretag i byggbranschen är det typiskt att ha måttliga omsättningssiffror men potentiellt goda marginaler vid effektiv produktion.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Trots den stora omsättningsminskningen ökade resultatet marginellt från 40 240 SEK till 41 115 SEK, en ökning på 875 SEK (+2,2%). Detta visar på effektiv kostnadskontroll och att företaget lyckades bevara sin lönsamhet trots lägre volym.

Soliditet: Soliditeten på 38,0% är acceptabel för ett tillverkningsföretag och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med nästan 40% eget kapital, vilket ger en god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 167 660 SEK till 200 288 SEK, en tillväxt på 32 628 SEK (+19,5%). Denna ökning kommer främst från årets resultat på 41 115 SEK, vilket indikerar att företaget inte har utdelat vinsten utan reinvesterat den.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade dramatiskt från 2 169 920 SEK till 1 174 102 SEK, en nedgång på 995 818 SEK (-45,9%). Denna kraftiga minskning indikerar antingen förlorade kunder, minskad efterfrågan eller strategiska förändringar i verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 995 818 SEK (-45,9%) som kan tyda på förlorade kunder eller minskad marknadsandel
  • Låg vinstmarginal på 3,5% som begränsar företagets möjlighet att investera i tillväxt
  • Beroende av få större kunder eller projekt som kan förklara den dramatiska omsättningsvariationen

Möjligheter

  • Förmåga att bibehålla lönsamhet trots kraftig omsättningsminskning visar på stark kostnadskontroll
  • Eget kapital ökade med 32 628 SEK till 200 288 SEK, vilket ger finansiell styrka för framtida investeringar
  • Soliditeten på 38,0% ger god kreditvärdighet och möjlighet till finansiering vid behov