277 000 SEK
Omsättning
▼ 19,5%
174 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 5,4%
74,2%
Soliditet
Mycket God
61,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-08

Substansvärdering

Tillgångar:351 233 SEK
Skulder:-81 451 SEK
Substansvärde:226 014 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande nedåtgående trend med kraftiga minskningar i samtliga nyckeltal. Trots en mycket hög vinstmarginal på 61,6% har både omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar minskat betydligt jämfört med föregående år. Den extrema minskningen av eget kapital med 60,6% och tillgångar med 47,6% indikerar att företaget troligen har genomfört en betydande kapitalåterföring eller liknande transaktion. Situationen tyder på ett etablerat företag i omstrukturering eller nedskalning snarare än ett växande företag.

Företagsbeskrivning

Bolaget är etablerat sedan 2008 och verkar med framtagning och utvärdering av nya maskiner till massafabriker. Denna nischade verksamhet förklarar den höga vinstmarginalen men också sårbarheten för konjunktursvängningar i den specifika branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 184 000 SEK till 174 000 SEK, en minskning med 5,4%. Trots lägre omsättning lyckades bolaget behålla en hög lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 74,2% är mycket stark och visar att företaget trots kapitalminskningen fortfarande har en god balans mellan eget kapital och skulder.

Eget kapital: Eget kapital minskade dramatiskt från 573 006 SEK till 226 014 SEK, en reduktion med 347 992 SEK (60,6%). Denna kraftiga minskning kan tyda på utdelning eller kapitalåterföring till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 343 954 SEK till 282 004 SEK, en nedgång med 19,5%. Detta indikerar minskad verksamhetsvolym eller färre projekt under året.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig omsättningsminskning på 19,5% riskerar att påverka framtida lönsamhet
  • Kraftig reduktion av eget kapital med 347 992 SEK begränsar företagets finansiella handlingsutrymme
  • Branschspecific verksamhet gör företaget sårbart för konjunktursvängningar i massaindustrin

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 61,6% visar på effektiv verksamhet och stark prissättningsförmåga
  • Hög soliditet på 74,2% ger god kreditvärdighet och finansiell stabilitet
  • Lång etableringsperiod sedan 2008 indikerar erfarenhet och kunskap inom nischen

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig och kraftigt fallande trend under de senaste tre åren, med en minskning från 435 000 SEK 2022 till 277 000 SEK 2024. Trots detta har vinstmarginalen förbättrats avsevärt och ligger nu på en mycket hög nivå (61,6 % 2024), vilket tyder på att företaget har genomfört omfattande kostnadsbesparingar eller omstrukturerat verksamheten till en mer lönsam men mindre försäljningsintensiv modell. Resultatet efter finansnetto har varit relativt stabilt de senaste två åren men på en lägre nivå än 2021. Den mest alarmerande trenden är den kraftiga minskningen av eget kapital och totala tillgångar under 2024, vilket i kombination med en sjunkande soliditet pekar på att företaget troligen har genomförd en återbetalning till ägarna eller skrivit av betydande tillgångar. Denna utveckling indikerar en avveckling eller nedskalning av verksamheten snarare än en tillväxtfas, och framtiden ser osäker ut med en mycket tunnare kapitalbas.