2 802 142 SEK
Omsättning
▼ 10,1%
789 122 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 386,7%
62%
Soliditet
Mycket God
28,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
195 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-10

Substansvärdering

Tillgångar:1 480 778 SEK
Skulder:-551 182 SEK
Substansvärde:839 596 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en anmärkningsvärd förbättring av lönsamheten trots en minskad omsättning, vilket indikerar en framgångsrik effektivisering eller omstrukturering. Den kraftiga resultatökningen med 1386.7% och den dubblering av eget kapital pekar på stark intern kapitalbildning. Soliditeten på 62.0% är mycket robust och ger företaget god finansiell stabilitet. Den negativa omsättningstillväxten på -10.1% är dock en varningssignal som kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom besiktningar, vibrationsmätningar, sprängkonsultuppdrag, markarbeten och sprängningsarbeten för både privatpersoner och företag. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan vara känslig för konjunktursvängningar i bygg- och anläggningssektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 53 080 SEK till 789 122 SEK, en ökning med 736 042 SEK. Denna exceptionella vinstökning på 1386.7% visar en betydande förbättring av lönsamheten per omsatt krona.

Soliditet: Soliditeten på 62.0% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåning och god förmåga att klara oförutsedda händelser. Detta är en stark finansiell indikator.

Eget kapital: Eget kapital nästan fördubblades från 420 462 SEK till 839 596 SEK, en ökning med 419 134 SEK. Denna starka tillväxt är direkt kopplad till det höga årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 161 235 SEK till 2 802 142 SEK, en nedgång på 359 093 SEK (-10.1%). Detta kan tyda på färre projekt eller lägre volym under året.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen på 359 093 SEK (-10.1%) är en betydande risk och kan indikera minskad efterfrågan eller tappad marknadsandel.
  • Företagets verksamhet är sannolikt kopplad till bygg- och anläggningssektorn, vilket gör det sårbart för konjunkturnedgångar.

Möjligheter

  • Den exceptionella vinstökningen på 736 042 SEK och vinstmarginalen på 28.2% visar en mycket effektiv verksamhet med god prissättning och kostnadskontroll.
  • Den höga soliditeten på 62.0% ger utrymme för investeringar och expansion utan att behöva extern finansiering.
  • Eget kapital har nästan fördubblats till 839 596 SEK, vilket ger en stark balansräkning för framtida tillväxt.