3 257 196 SEK
Omsättning
▼ 11,7%
526 697 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 31%
75%
Soliditet
Mycket God
16,2%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2021-11-15

Substansvärdering

Tillgångar:2 257 969 SEK
Skulder:-555 329 SEK
Substansvärde:1 612 068 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Effekterna av covid-19 utbrottet har inte haft någon större påverkan på bolagets verksamhet. Inga övriga väsentliga händelser har skett under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Covid-19-pandemin har inte haft någon större påverkan på bolagets verksamhet enligt årsredovisningen
  • Inga övriga väsentliga händelser har skett under året

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en tydlig omsättningsminskning på 11.7% men samtidigt en stark resultatförbättring på 31.0%. Den höga soliditeten på 75.0% och vinstmarginalen på 16.2% indikerar ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet trots lägre omsättning. Eget kapitaltillväxten på 20.9% visar på en förbättrad kapitalstruktur. Företaget verkar ha genomfört effektiviseringsåtgärder som gett bättre lönsamhet trots minskad omsättning.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett byggnadsföretag etablerat 2004 i Tierps kommun, Uppsala län. Som byggföretag är det typiskt att ha varierande omsättning beroende på projektcykler, medan soliditet och resultatmargineler ofta är avgörande för långsiktig överlevnad i en bransch med hög konkurrens och projektbaserad verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 401 962 SEK till 526 697 SEK, en ökning med 124 735 SEK (+31.0%). Denna förbättring trots lägre omsättning indikerar bättre kostnadskontroll eller mer lönsamma projekt.

Soliditet: Soliditeten på 75.0% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger god finansiell stabilitet och kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 332 973 SEK till 1 612 068 SEK, en tillväxt på 279 095 SEK (+20.9%). Denna ökning kommer främst från årets vinst som förstärker företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 689 192 SEK till 3 257 196 SEK, en nedgång på 431 996 SEK (-11.7%). Detta kan tyda på färre projekt eller mindre omfattande uppdrag under året.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 11.7% kan indikera minskad efterfrågan eller tappade kunder
  • Tillgångarna minskade med 2.8% vilket kan påverka företagets kapacitet att ta emot större projekt
  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida projekttillgång

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 75.0% ger god finansiell styrka för investeringar och expansion
  • Stark vinstmarginal på 16.2% visar på effektiv verksamhet och god lönsamhet
  • Resultatförbättring på 31.0% trots lägre omsättning indikerar god kostnadskontroll
  • Eget kapitaltillväxt på 20.9% stärker företagets långsiktiga stabilitet