819 999 SEK
Omsättning
▲ 1,7%
316 977 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 37,5%
62,7%
Soliditet
Mycket God
38,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 881 794 SEK
Skulder:-701 343 SEK
Substansvärde:1 180 451 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsförbättringar men oroande lönsamhetsförsämring. Den mycket höga soliditeten på 62,7% och betydande tillväxt i eget kapital (+27,1%) och tillgångar (+32,9%) indikerar ett stabilt företag med god finansiell struktur. Emellertid är den kraftiga resultatnedgången på -37,5% trots marginell omsättningsökning (+1,7%) en varningssignal som tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom motorsportsbranschen med inriktning på handel, konsultationer samt tillverkning och utveckling av bromsutrustning. Denna nischade verksamhet kräver typiskt sett betydande investeringar i specialutrustning och kunskap, vilket stämmer väl med den höga tillgångstillväxten och soliditeten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 507 187 SEK till 316 977 SEK, en minskning på 190 210 SEK (-37,5%). Denna kraftiga resultatnedgång trots nästan oförändrad omsättning tyder på betydligt sämre lönsamhet per såld krona.

Soliditet: Soliditeten på 62,7% är mycket stark och indikerar att företaget har låg belåning och klarat av att finansiera tillgångstillväxten med eget kapital. Detta ger god finansiell stabilitet och beredskap för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 928 767 SEK till 1 180 451 SEK, en tillväxt på 251 684 SEK (+27,1%). Denna förbättring kommer främst från årets resultat, vilket visar att företaget ackumulerar kapital trots sämre lönsamhet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 805 949 SEK till 819 999 SEK, en tillväxt på endast 1,7%. Detta indikerar en mogna marknadsförhållanden eller begränsad försäljningstillväxt trots ökade tillgångar.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 37,5% trots oförändrad omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Betydande tillgångstillväxt på 32,9% ger inte motsvarande omsättnings- eller resultatökning, vilket ifrågasätter investeringarnas effektivitet
  • Mycket låg omsättningstillväxt på endast 1,7% visar begränsad marknadsutveckling eller konkurrensproblem

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 62,7% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan ökad belåning
  • Eget kapital på 1 180 451 SEK ger en stabil bas för att hantera perioder med sämre lönsamhet
  • Tillgångstillväxt på 32,9% till 1 881 794 SEK kan ge kapacitet för framtida omsättningstillväxt när marknaden förbättras

Trendanalys

Företaget visar positiva trender i balansräkningen med stark tillväxt i eget kapital och tillgångar, men negativa trender i resultatutveckling. Omsättningstillväxten är marginellt positiv men otillräcklig i förhållande till tillgångstillväxten. Den övergripande trenden pekar mot ett företag med god finansiell stabilitet men allvarliga lönsamhetsutmaningar.