2 142 618 SEK
Omsättning
▲ 95,6%
1 438 280 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 186,5%
90%
Soliditet
Mycket God
67,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 974 146 SEK
Skulder:-198 172 SEK
Substansvärde:1 775 974 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar exceptionellt stark tillväxt och lönsamhet under 2022 med nästan en fördubbling av omsättningen och en nästan tripling av resultatet. Den mycket höga vinstmarginalen på 67,1% kombinerat med en extremt hög soliditet på 90,0% indikerar ett företag som är både mycket lönsamt och finansiellt stabilt. Den snabba tillväxten tyder på att företaget har lyckats etablera en stark marknadsposition eller genomfört framgångsrika projekt inom sin niche.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom motorsportsbranschen med inriktning på handel, konsultationer samt tillverkning och utveckling av bromsutrustning. Den höga vinstmarginalen är typisk för specialiserade tekniska nischföretag med expertis och produkter som kan prissättas högt, särskilt inom motorsport där prestanda och säkerhet är avgörande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade dramatiskt från 502 110 SEK till 1 438 280 SEK, en tillväxt på 186,4%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad effektivitet eller skalfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 90,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket självfinansierat med minimala skulder. Detta ger stor finansiell stabilitet och låg risk för företaget.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 808 987 SEK till 1 775 974 SEK, en tillväxt på 119,5%. Denna starka tillväxt drivs helt av årets mycket höga resultat som har tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 095 498 SEK till 2 142 618 SEK, en tillväxt på 95,6%. Denna nästan fördubblade omsättning visar på stark efterfrågan eller framgångsrika affärsprojekt.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företaget kan vara för beroende av en specifik nischmarknad inom motorsport som kan vara konjunkturkänslig
  • Den mycket höga soliditeten kan indikera en försiktig finansieringspolicy som potentiellt begränsar tillväxtinvesteringar

Möjligheter

  • Den starka lönsamheten och kapitaltillväxten ger utrymme för framtida investeringar i produktutveckling eller marknadsexpansion
  • Den höga vinstmarginalen visar på stark konkurrenskraft och möjlighet till prispåslag i framtiden
  • Företaget har bevisat sin förmåga att skala upp verksamheten dramatiskt med bibehållen hög lönsamhet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka förbättringar: omsättning (+95,6%), resultat (+186,4%), eget kapital (+119,5%) och tillgångar (+95,0%). Trenden pekar entydigt på ett företag i explosiv tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och finansiell stabilitet.