8 680 071 SEK
Omsättning
▲ 174,4%
1 203 940 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 24,8%
49%
Soliditet
Mycket God
13,8%
Vinstmarginal
Hög
275 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-03-03

Substansvärdering

Tillgångar:3 547 860 SEK
Skulder:-1 818 042 SEK
Substansvärde:1 729 818 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och lönsamhet under sitt andra verksamhetsår. Den explosiva omsättningstillväxten på 174.4% kombinerat med en hög vinstmarginal på 13.8% indikerar ett företag som snabbt etablerar sig på marknaden med god lönsamhet. Den starka balansräkningstillväxten och fördubblade eget kapital visar på en sund finansiell utveckling där vinsterna reinvesteras i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel med anläggningsarbeten, byggnadssnickeri, rivning av hus samt byggande av bostadshus och andra byggnader. Den snabba tillväxten är typisk för ett entreprenadföretag som lyckats etablera sig i en expansiv byggsektor, sannolikt genom att säkra större uppdrag eller expandera sin kundbas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 964 620 SEK till 1 203 940 SEK, en ökning på 24.8%. Trots den enorma omsättningstillväxten lyckades företaget behålla en hög lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 49.0% är mycket stark och visar att företaget finansieras till nästan hälften med eget kapital. Detta ger god finansiell stabilitet och beredskap för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 781 540 SEK till 1 729 818 SEK, en tillväxt på 121.3%. Denna starka ökning beror främst på att årets vinst har lagts till i eget kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 3 153 008 SEK till 8 697 584 SEK, en tillväxt på 174.4%. Detta visar att företaget har lyckats skaffa betydligt fler eller större uppdrag under året.

Huvudrisker

  • Den extremt snabba tillväxten kan medföra kapacitetsutmaningar och kvalitetsrisker om organisationen inte hängt med i expansionen
  • Byggbranschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida tillgång på uppdrag
  • Stor ökning av tillgångar från 1 135 531 SEK till 3 547 860 SEK kan indikera ökad skuldsättning som behöver övervakas trots god soliditet

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 174.4% visar på stark marknadsposition och förmåga att ta marknadsandelar
  • Hög vinstmarginal på 13.8% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och god prissättning
  • Stark balansräkning med soliditet på 49.0% ger goda förutsättningar för fortsatt expansion och investeringar

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+174.4%), resultat (+24.8%), eget kapital (+121.3%) och tillgångar (+212.4%). Trenderna pekar entydigt på ett företag i explosiv tillväxtfas med bibehållen lönsamhet och stärkt finansiell stabilitet.