19 090 000 SEK
Omsättning
▲ 12,8%
933 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 51,2%
79%
Soliditet
Mycket God
4,9%
Vinstmarginal
Låg
760 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-25

Substansvärdering

Tillgångar:12 738 784 SEK
Skulder:-1 873 009 SEK
Substansvärde:6 763 775 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har under räkenskapsåret investerat i en vält för 260 tkr, en grävmaskin för 550 tkr, en hjullastare för 290 tkr och en dumper för 450 tkr.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har investerat i en vält för 260 000 SEK.
  • Bolaget har investerat i en grävmaskin för 550 000 SEK.
  • Bolaget har investerat i en hjullastare för 290 000 SEK.
  • Bolaget har investerat i en dumper för 450 000 SEK.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt en kraftig resultatnedgång. Den höga soliditeten ger finansiell stabilitet, men den låga vinstmarginalen och minskande tillgångar trots investeringar indikerar effektivitetsutmaningar. Företaget verkar vara i en fas där ökad omsättning inte översätts till bättre lönsamhet, vilket kan tyda på ökade kostnader eller prispress.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver reparationer, service och handel med fordon samt försäljning av fordonstillbehör och maskinentreprenader. Detta är ett kapitalintensivt företag som kräver betydande investeringar i maskiner och utrustning, vilket förklarar de stora investeringarna i anläggningstillgångar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 1 910 000 SEK till 933 000 SEK, en minskning på 51,1%. Denna dramatiska nedgång trots högre omsättning indikerar betydande lönsamhetsproblem.

Soliditet: Soliditeten på 79,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet och kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 6 745 965 SEK till 6 763 775 SEK, en tillväxt på endast 0,3%. Den lilla förändringen beror på att större delen av vinsten antingen utdelades eller användes till andra ändamål.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 17 051 069 SEK till 19 138 106 SEK, en tillväxt på 12,8%. Detta visar en stark försäljningsutveckling och marknadsframgång.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 51,1% trots ökad omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsproblem.
  • Låg vinstmarginal på 4,9% begränsar företagets möjlighet att generera avkastning på investeringar.
  • Tillgångarna minskade med 3,3% trots betydande investeringar i maskiner, vilket kan tyda på avskrivningar eller försäljning av andra tillgångar.

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 12,8% visar att företaget har marknadsframgång och kundacceptans.
  • Exceptionellt hög soliditet på 79,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion.
  • Stora investeringar i maskinpark kan öka produktivitet och kapacitet för framtida verksamhet.