2 199 178 SEK
Omsättning
▲ 5,6%
183 852 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 22,3%
27,9%
Soliditet
God
8,4%
Vinstmarginal
Stabil
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-28

Substansvärdering

Tillgångar:729 077 SEK
Skulder:-525 659 SEK
Substansvärde:203 418 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en positiv omsättningstillväxt på 5,5% men samtidigt en markant försämring av lönsamheten med en resultatminskning på 22,3%. Den minskade vinsten har direkt påverkat det egna kapitalet, som sjunkit med 17,9%. Trots detta uppvisar företaget fortfarande en positiv vinstmarginal på 8,4% som klassificeras som stabil, vilket indikerar en grundläggande lönsamhetsförmåga. Soliditeten på 27,9% är acceptabel men bör övervakas om den negativa trenden i eget kapital fortsätter. Företaget verkar vara etablerat i sin bransch men möter utmaningar med att bevara sin lönsamhet trots ökad försäljning.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom ventilationsbranschen och har varit registrerat sedan 2021. Som ett installations- och serviceinriktat företag är det typiskt att ha betydande tillgångar i form av verktyg, fordon och lager, vilket stämmer överens med de rapporterade tillgångarna på 729 077 SEK. Branschen kännetecknas ofta av projektbaserad verksamhet, vilket kan leda till variationer i resultatet mellan olika räkenskapsperioder.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 236 544 SEK till 183 852 SEK, en minskning med 52 692 SEK. Denna nedgång skedde trots en högre omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: En soliditet på 27,9% innebär att nästan en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå för många företag, men den är inte hög och visar på ett betydande skuldbelåning.

Eget kapital: Det egna kapitalet minskade från 247 758 SEK till 203 418 SEK, en reduktion med 44 340 SEK. Denna försämring är en direkt följd av det lägre årets resultat, eftersom vinsten normalt ökar det egna kapitalet medan förlust minskar det.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 097 258 SEK till 2 199 178 SEK, en positiv tillväxt på 101 920 SEK eller 4,9%. Detta visar att företaget lyckats öka sin försäljning.

Huvudrisker

  • Kritisk minskning av lönsamheten med en resultatnedgång på 22,3% trots ökad försäljning.
  • Försvagad balansräkning med en minskning av det egna kapitalet på 17,9%.
  • Soliditeten på 27,9% visar på ett beroende av skulder för finansiering, vilket ökar finansiell sårbarhet.

Möjligheter

  • Stadig försäljningstillväxt på 5,5% visar på en efterfrågan på företagets tjänster och en god marknadsposition.
  • En vinstmarginal på 8,4% klassificeras som stabil, vilket indikerar en grundläggande förmåga att generera vinst.
  • Tillgångstillväxt på 7,4% till 729 077 SEK kan tyda på investeringar som kan bära framtida tillväxt.