1 360 170 SEK
Omsättning
▼ 23,8%
18 849 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 114,5%
−59,5%
Soliditet
Mycket Låg
1,4%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:792 180 SEK
Skulder:-1 263 552 SEK
Substansvärde:-471 372 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Ändrade ägarförhållanden

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Ändrade ägarförhållanden under året, vilket kan ha påverkat både verksamhetsinriktning och ekonomisk styrning

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en betydande minskning av omsättningen med 23,8% har bolaget lyckats vända ett förlustresultat till en blygsam vinst, vilket indikerar förbättrad lönsamhet eller kostnadskontroll. Det negativa eget kapital på -471 372 SEK är dock en allvarlig svaghet, även om trenden är positiv med en ökning på 3,9%. Tillgångarna har ökat markant med 26,5%, vilket kan tyda på investeringar eller ökade omsättningstillgångar. Företaget befinner sig i en utmanande omstruktureringsfas där effektivitet har förbättrats men där den låga omsättningen och bristande soliditet kvarstår som kritiska problem.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver installation och service av värme- och färskvattensystem, en verksamhet som typiskt kräver stabil kundbas och återkommande serviceavtal. Branschen är investeringskänslig och konjunkturbunden, vilket kan förklara delar av omsättningsminskningen. Bolaget har varit registrerat sedan 2017, vilket innebär att det inte är ett nystartat företag utan snarare ett etablerat företag som genomgår en omvandling.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -130 398 SEK till en vinst på 18 849 SEK, en positiv förändring på 149 247 SEK. Denna vändning till vinst trots lägre omsättning tyder på stark kostnadskontroll eller omstrukturering.

Soliditet: Soliditeten på -59,5% innebär att företaget har mer skulder än tillgångar och saknar buffert mot motgångar. Den extremt låga soliditeten begränsar företagets möjligheter till ytterligare lån och investeringar.

Eget kapital: Eget kapital förbättrades från -490 222 SEK till -471 372 SEK, en ökning med 18 850 SEK. Denna förbättring kan helt förklaras av årets vinst på 18 849 SEK, vilket visar att resultatet direkt påverkar kapitalutvecklingen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 788 447 SEK till 1 360 170 SEK, en nedgång med 428 277 SEK (-23,8%). Detta indikerar antingen förlorade kundavtal, minskad efterfrågan eller eventuellt avsiktlig nedskalning.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet (-59,5%) som begränsar företagets kreditvärdighet och investeringsmöjligheter
  • Kraftig omsättningsminskning på 428 277 SEK som kan indikera förlorad marknadsandel
  • Negativt eget kapital på -471 372 SEK trots förbättring, vilket är en allvarlig balansräkningssvaghet
  • Bristande skalfördelar med en omsättning på endast 1,3 miljoner SEK

Möjligheter

  • Resultatförbättring från förlust till vinst med 149 247 SEK visar på förbättrad operativ effektivitet
  • Tillgångstillväxt på 26,5% (165 736 SEK) kan indikera investeringar i framtida kapacitet
  • Vinstmarginal på 1,4% trots utmanande förhållanden visar på förmåga att generera vinst
  • Ägarförändring kan ha medfört ny kompetens och strategier för fortsatt utveckling