2 852 000 SEK
Omsättning
▲ 27,2%
676 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 62,5%
68,5%
Soliditet
Mycket God
23,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 337 355 SEK
Skulder:-670 944 SEK
Substansvärde:1 545 383 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 23,7% kombinerat med en soliditetsnivå på 68,5% indikerar ett mycket hälsosamt företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Den kraftiga tillväxten i både omsättning och resultat tyder på att företaget har etablerat en stark marknadsposition och effektiv verksamhetsstyrning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver elinstallationer, personaluthyrning inom elinstallationer, byggnadsverksamhet och frisörverksamhet. Den breda verksamhetsprofilen med tjänster inom installation och uthyrning tyder på en affärsmodell som kan vara cyklisk men som verkar vara välskött baserat på de starka finansiella resultaten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 416 000 SEK till 676 000 SEK, en ökning på 62,5% som visar på effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 68,5% är mycket hög och indikerar ett företag med låg skuldsättning och god förmåga att motstå ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 008 455 SEK till 1 545 383 SEK, en tillväxt på 53,2% som främst drivs av årets starka resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 243 250 SEK till 2 852 032 SEK, en tillväxt på 27,1% som indikerar stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet inom bygg och installation kan vara konjunkturkänslig och utsatt för ekonomiska nedgångar
  • Den snabba tillväxten kan medföra utmaningar i kapacitetsplanering och kvalitetssäkring

Möjligheter

  • Den exceptionella resultattillväxten på 62,5% visar på potential för fortsatt expansion
  • Den höga soliditeten ger goda förutsättningar för att investera i framtida tillväxt
  • Den breda verksamhetsprofilen ger diversifiering och möjlighet till korsförsäljning mellan verksamhetsområden

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt (+27,1%), resultattillväxt (+62,5%), eget kapital tillväxt (+53,2%) och tillgångstillväxt (+36,4%). Denna konsekventa förbättring över alla parametrar indikerar en mycket positiv utveckling och ett välskött företag.