526 000 SEK
Omsättning
▲ 37,7%
67 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 63,4%
66,9%
Soliditet
Mycket God
12,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:271 710 SEK
Skulder:-89 948 SEK
Substansvärde:181 762 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning, resultat och eget kapital. Den höga vinstmarginalen på 12,5% och soliditeten på 66,9% indikerar en finansiellt sund verksamhet med god lönsamhet. Trots en minskning av totala tillgångar har företaget lyckats öka sin lönsamhet och kapitalstyrka, vilket tyder på en effektivisering av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultation, utveckling och handel inom energi och teknik samt e-handel. Verksamheten inkluderar även marknadsföring, recension och testning av produkter och tjänster. Den kombinerade verksamheten inom både energi/teknik och e-handel ger en diversifierad affärsmodell.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från 41 000 SEK till 67 000 SEK, en ökning på 63,4% som indikerar förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 66,9% är mycket stark och visar att företaget har en hög andel eget kapital i förhållande till totala tillgångar, vilket ger god kreditvärdighet och finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 130 315 SEK till 181 762 SEK, en tillväxt på 39,5% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 501 483 SEK till 539 791 SEK, en tillväxt på 7,6% som visar en stabil försäljningsutveckling trots den minskade tillgångsbasen.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 12,4% från 310 329 SEK till 271 710 SEK, vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller investeringar som kan påverka framtida tillväxtpotential
  • Den relativt låga omsättningsnivån på 539 791 SEK begränsar skalbarheten och gör företaget mer sårbart för marknadsfluktuationer

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 12,5% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Stark tillväxt i resultat med 63,4% visar på god operativ effektivitet och potential för fortsatt lönsamhetsutveckling
  • Hög soliditet på 66,9% ger utrymme för framtida lånefinansiering till förmånliga villkor vid expansionsbehov

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender med förbättringar inom omsättning (+37,7%), resultat (+63,4%) och eget kapital (+39,5%). Den enda negativa trenden är tillgångsminskningen (-12,4%), men den verkar inte ha påverkat den operativa lönsamheten negativt. Övergripande indikerar trenderna en företag i positiv utvecklingsfas med förbättrad lönsamhet och kapitalstyrka.